Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Здобудеш Українську державу
або згинеш у боротьбі за неї!

Богдан Хмельницький

?

Поселення

Павло Покас, Андрій Обломський, Ростислав Терпиловський, Олег Сухобоков

Поселення, раннє і розвинуте середньовіччя (археол). 0,8 км на південний захід від села навпроти стариці р. Сейм на її першій надзаплавній терасі.

Займає майданчик, що частково прилягає до другої надзаплавної тераси з північного сходу. Її південно-західний схил виходить у заплаву, що заливається навесні водою.

Майданчик заріс сосняком, що не дозволяє чітко встановити межі поселення. Його ймовірні розміри 90 х 50 м. З поселення походять залишки глинобитної пічки, уламки роменської та давньоруської кераміки, що дає підстави для датування поселення в межах 8 – 13 ст.

[Сухобоков О. В. Отчёт о полевых исследованиях Левобережной славяно-русской экспедиции в 1987 г. / О. В. Сухобоков // Архів ІА НАНУ.]

Поселення, ранній залізний вік раннє середньовіччя (археол ). 0,5 км на південний схід від ферми села, на мисі, що утворений долинами перших надзаплавних терас річок Клевень та Локня. Мис орієнтований вздовж края тераси р. Клевень.

Відкрите А.Обломським та Р.Терпиловським у 1990.

Територія пам’ятки розорюється. З поселення походить груболіпна раннєслов’янська кераміка 2-ї – 3-ї чв. 1 тис. н. е. Матеріали зберігаються у фондах Сумського обласного краєзнавчого музею.

[Обломский А. М. Отчёт о работах на территории Сумской области в 1990 г. / А. М. Обломский, Р. В. Терпиловский // Архів ІА НАНУ. – ф. е. 1990/77. – № 23646.]

Поселення, бронзовий вік, ранній залізний вік, раннє, розвинуте і пізнє середньовіччя (археол.). 3,0 км на північний схід від села, на мисі правого берега р. Сейм, що утворює тут вигин та відходить від корінного берега на 2,0 – 2,5 км.

Виявлене О.Сухобоковим у 1968.

Майданчик сильно зруйнований зсувами грунту та кар’єрами для видобутку піску та гравію. Розміри поселення 100 х 250 х 50 м. Культурний шар має потужність до 0,2 м та слабо насичений керамікою.

З поселення походять матеріали епохи бронзи, раннього залізного віку, раннєслов’янської (роменської) давньоруської (10 – 13 ст.) та пізнього середньовіччя (16 – 18 ст.). Це дає підставу стверджувати неодноразове заселення мису у 2 – 3 тис. до н.е. до 16 – 18 ст. Матеріали зберігаються у фондах ІА НАНУ.

[Сухобоков О. В. Отчёт о разведках Левобережной группы Раннеславянской экспедиции ИА АН УССР за 1968 г. / О. В. Сухобоков // Архів ІА НАНУ. – ф. е. 1968/13в. – № 5339 – 5342.]

Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Сумська область. – К.: 2017 р., с. 613.