Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Змагатимеш до посилення сили, слави, багатства і простору
Української держави

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Звід пам’яток Києва

Ніна Коваленко

495.11. Меморіал радянським воїнам, викладачам і студентам, загиблим під час Великої Вітчизняної війни 1941 – 45 рр., 1979 (іст., мист.).

Вул. Героїв оборони, 17. У спеціально облаштованому сквері, зверненому до вулиці. Автори – ск. Я. Гончаренко, арх. В. Гнєздилов.

У липні 1941 під час підготовки до оборони Києва від нацистських загарбників на західних підступах до міста було утворено три лінії оборони Київського укріпрайону. Одна з них проходила по території Голосіївського лісу, де розташовувалися сільськогосподарський, ветеринарний та лісогосподарський інститути. Тут у липні – вересні разом з воїнами 147-ї, 284-ї стрілецької дивізій, 5-ї, 6-ї, 212-ї повітряно-десантних бригад билися й загони народного ополчення. В їх числі був винищувальний батальйон, укомплектований співробітниками і студентами цих вузів. Спочатку загиблі співробітники і студенти були поховані у братських могилах в Голосіївському лісі, де 1965 відкрили пам’ятник. Із спорудженням 1979 меморіалу сюди було перенесено останки оборонців (загалом 75 осіб) і пам’ятник.

Архітектурно-скульптурний комплекс утворює невеликий майданчик, вимощений прямокутними гранітними плитами, оточений деревами. Праворуч від входу встановлено вертикальну стелу з сірого граніту (1,2 × 1,0 м) з анотаційним написом бронзовими літерами, присвяченим учасникам боїв на третій лінії оборони Києва 1941, і бронзовою зіркою, під якою вмонтована лабрадоритова плита (0,7 × 1,0 м) з бронзовою гілкою. Обабіч майданчика на двох братських могилах – дві горизонтальні смуги лабрадоритових плит (розміри кожної – 14,4 × 4,1 × 0,4 м) з присвятними написами накладними бронзовими літерами про похованих захисників Києва.

Центром меморіалу є бронзова постать студента-ополченця (вис. – 5,0 м) на прямокутному постаменті з лабрадориту (2,3 × 2,3 × 1,05 м). Його зображено в русі з гвинтівкою у правій руці й колосками, притиснутими до грудей лівою рукою. Голова юнака трохи повернена праворуч. Перед скульптурою у середині ступінчастого прямокутника палає Вічний вогонь. За пам’ятником – братське поховання 75 викладачів і студентів агрохімічного, лісотехнічного і ветеринарного інститутів, які полягли у Голосіївському лісі. Це смуга з 18 похилих плит, на яких викарбувані їхні імена. Обабіч встановлено прямокутні стели (2,25 × 1,25 × 1,0 м), облицьовані лабрадоритом, з написами накладними бронзовими літерами, присвяченими співробітникам і вихованцям навчальних закладів, які брали участь у Великій Вітчизняній війні 1941 – 45 рр.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 1430 – 1431.