2011 р. Звід пам’яток Києва
Ольга Рудковська
577.8. Житловий будинок, 1898 (архіт.).
Вул. Ярославська, 26. На червоній лінії забудови вулиці.
Протягом 19 – поч. 20 ст. садиба площею понад 800 кв. м перебувала у приватній власності. 1882 – 98 садибою володіла А. Дубинська, з 1898 – Ш. Глатерман, 1903 – 19 – баронеса О. фон Клодт. У наявному будинку, зведеному на замовлення Ш. Глатерман, первісно розплановано 22 квартири, шість з яких було обладнано балконами на чоловому фасаді; у напівпідвалі містилося шість крамниць.
Чотириповерховий з підвалом, цегляний, у плані прямокутний з центральним тильним ризалітом, односекційний. Перекриття першого поверху – склепінчасті на металевих балках. Дах низький двосхилий по дерев’яних кроквах, покрівля бляшана.
Чоловий фасад, що має симетричну композицію, вирізняється насиченим еклектичним декором. Центральну тривіконну та бічні двовіконні частини виділено розкріповками. Головну вісь фасаду з розташованим на ній вхідним отвором акцентовано прямокутним аттиком з двома півциркульними прорізами, який увінчано трикутним фронтоном. Бічні розкріповки зі здвоєними вікнами підкреслено аналогічними аттиками з лучковим фронтоном.
У правій розкріповці – прямокутний отвір проїзду у двір. Вертикальні членування доповнюють міжвіконні лопатки, які рустовано на рівні першого і третього – четвертого поверхів центральної розкріповки, та ряди балконів.
По горизонталі фасад членовано міжповерховими та підвіконними профільованими гуртами, завершено уступчастим карнизом на кронштейнах із зубчастим орнаментальним фризом.
Фактурну обробку збагачує дощане рустування першого поверху. Віконні прорізи – прямокутні (за винятком бічних пар вікон верхнього поверху з півциркульним завершенням), увінчані замковими каменями, які прикрашено на першому поверсі листям аканту, на другому – маскаронами, на третьому та четвертому – лавровим гіллям. У підвіконнях трьох верхніх поверхів вміщено керамічні орнаментальні вставки.
Будинок – типовий зразок прибуткової житлової споруди Подолу кін. 19 ст.
Зберігає житлове призначення, приміщення першого поверу займає «Сервіс-центр».
Література:
ДАК, ф. 100, оп. 1, спр. 662, 663, 873; ф. 143, оп. 2, спр. 707; ф. 163, оп. 41, спр. 3011.
Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 2066.