Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Здобудеш Українську державу
або згинеш у боротьбі за неї!

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Звід пам’яток Києва

Ірина Кіку

559.9. Житловий будинок 1900 – 01, в якому проживав Паустовський К. Г. (архіт., іст.).

Вул. Чапаєва, 9. На червоній лінії забудови вулиці, на похилій ділянці, яка з кін. 19 ст. належала члену Київського товариства взаємного кредиту – дворянину М. Змієвському, який продав її Г. Кнюпферу, за що був виключений з товариства.

Тоді було споруджено наявний будинок за проектом арх. М. Гарденіна. У березні 1911 садибу придбав дворянин Л. Табеницький, у вересні 1913 – дворянка Г. Мухортова, 1914 – купчиха О. Бородкіна. Останній з відомих домовласників – І. Смолянинов (1918). У 1990-х рр. капітально відремонтований з надбудовою двоярусної мансарди.

П’ятиповерховий з напівпідвалом, мурований, пофарбований, у плані прямокутний, з сильно винесеним центральним ризалітом тильного фасаду. Дах дво-хилий по похилих дерев’яних кроквах, вкритий бляхою, утворює просторі горищні приміщення. Поперечну вісь споруди фіксує центральний з прямокутним отвором проїзд у двір, де обабіч нього розташовано два входи в підвали. Парадний вхід у будинок – праворуч від проїзду, вхідна група приміщень виявлена тамбуром і вестибюлем, що ведуть до головних сходів. З боку двору були металеві чорні сходи, пов’язані з кухнями і службовими приміщеннями (не збереглися). Односекційний. Первісне планування поверхів двоквартирне. Квартири верхніх поверхів обладнано розташованими симетрично на вуличному і дворовому фасадах балконами. Міжповерхові перекриття – пласкі, у підвалах – склепінчасті, вікна підвалів з боку вулиці виведено в приямки.

Оформлений еклектично з елементами неоренесансу. Найбільшою виразністю наділено чоловий фасад, вирішений досить репрезентативно. Його композиційна схема симетрична відносно центральної осі, акцентованої вінцевим трикутним аттиком. При значній загальній висоті фасад чітко поділено багатопрофільними міжповерховими гуртами. У декоративному оздобленні широко використано підвіконні фільонки, оброблені ширинками лопатки, стилізовані замкові камені. Більшість вікон прямокутної форми, з характерними для поч. 20 ст. звуженими пропорціями: вікна п’ятого поверху півциркульні, з архівольтами; прорізи першого – лучкові, з широкими клинчастими перемичками.

Споруда – характерний зразок прибуткового будинку поч. 20 ст. з яскраво вираженими стилістичними й типологічними ознаками.

1902 – 04 в одній з квартир будинку проживав з батьками (батько служив в Управлінні Південно-Західної залізниці) Паустовський Костянтин Георгійович (1892 – 1968) – письменник. 1904 він вступив у Першу Київську гімназію. Період життя у цьому будинку пізніше описав у творах «Повість про життя», «Далекі роки». 1904 родина переселилася на вул. Микільсько-Ботанічну, 13 (будинок не зберігся).

Тепер на першому поверсі офісні приміщення.

Література:

ДАК, ф. 100, оп. 1, спр. 2396; ф. 143, оп. 2, спр. 1512; Паустовский К. Г. Собрание сочинений. – М., 1982. – Т. 4; Хінкулов Л. Ф. Літературні зустрічі. – К., 1980; Його ж. Письменник жив у Києві. – К., 1982.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 1901.