Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Михайло Кальницький

294. Млин Хрякова М. Г., 1889–90 (архіт.).

Вул. Оленівська, 11. У великій садибі на розі вулиць Оленівської та Костянтинівської, на червоній лінії забудови вул. Оленівської.

Борошномельне підприємство існувало тут з серед. 19 ст. і первісно містилося у дерев’яних будівлях. 1889 його власником став комерційний радник, голова Київського біржового комітету М. Хряков. На його замовлення за проектом і під наглядом інж.-технолога І. Хрякова споруджено новий корпус млина, що домінував у навколишній малоповерховій забудові. Це було одне з найбільших борошномельних підприємств Києва. Після смерті М. Хрякова (1900) належав його спадкоємцям. У радянський час млин націоналізовано. Кілька років підприємство носило ім’я німецького революціонера К. Лібкнехта.

Споруда чотириповерхова, цегляна, пофарбована, у плані прямокутна з одноповерховою прибудовою з тильного боку (для парового двигуна).

Зведений у стилі історизм з використанням класицистичних рис. Композиційну вісь асиметричного фасаду підкреслено трикутним фронтоном.

Площину стін розчленовано горизонтальними поясками. Нижній поверх оформлено як цоколь. Вікна лучкові.

Фасад стримано декорований лопатками й чарунковим карнизом. Обладнано млин вальцьовими верстатами й жорнами. 1904 праворуч за фронтом будівлі зроблено прибудову на два прорізи, оформлену аналогічно основному об’єму. Пізніше будівлю добудовано з тилу. Ці прибудови істотно відрізняються від первісного об’єму, внаслідок чого він сприймається ізольовано від них.

Будівля – пам’ятка промислової архітектури 2-ї пол. 19 ст. В останні десятиріччя 20 ст. садибу забудовано великими виробничими корпусами млинарського заводу № 3 (тепер орендне підприємство «Київмлин»).

Старий будинок експлуатується як виробниче приміщення.

Література:

ДАК, ф. 163, оп. 41, спр. 3642; ДАКО, ф. 1, оп. 225, спр. 89; Киевская сельскохозяйственная и промышленная выставка 1897 года и ее участники. – К., 1898.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 738.