Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пімсти смерть великих лицарів

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Борис Єрофалов, Михайло Кальницький

486.16. Житловий будинок, 1893 (архіт.).

Вул. Саксаганського, 137/18. На розі з вул. Комінтерну.

Зведено як прибутковий будинок М. Холодова за проектом арх. В. Ніколаєва. Первісно триповерховий, четвертий поверх надбудовано у 1960-і рр. в стилістичній єдності з архітектурою основного об’єму.

Чотириповерховий, цегляний, перший поверх тинькований, верхні пофарбовані, у плані П-подібний. Перекриття пласкі, дах вальмовий, з бляшаним покриттям. Планувальна вісь, на якій розташовано парадні сходи зі входом з боку вул. Комінтерну, паралельна вул. Саксаганського, чорні сходи винесено в інше крило.

Споруджений у цегляному стилі з елементами російсько-візантійської архітектури. Фасади, виконані в лицьовій цеглі, членуються лопатками по вертикалі, міжповерховими карнизами – по горизонталі. Фланги обох вуличних фасадів виділено розкріповками. Наріжна частина завершується чотиригранною вежею під шатровим дахом з ажурним кованим вінцем та аттиком. Стіни вежі оформлено рустом на другому поверсі, вище – мотивом арок, повтореним в оздобленні третього поверху бічних розкріповок. Фасад на вул. Комінтерну доповнено вертикальними рядами флангових балконів з оригінальними навкісними сітчастими гратами. Дворовий фасад має рівну цегляну площину, на якій парадні сходи виділено широкими вікнами.

Незважаючи на перебудови, споруда, що займає важливе містобудівне положення, має виразний силует.

Тепер на першому поверсі Консульство Австралії та магазин.

Література:

ДАК, ф. 163, оп. 41, спр. 4344.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 1104.