Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пам’ятай про великі дні наших Визвольних змагань

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Михайло Кальницький, Тетяна Трегубова

285. Міське училище ім. М. В. Гоголя, 1903–04 (архіт.).

Вул. Предславинська, 30-а. На червоних лініях забудови вулиць Предславинської і Щорса.

Ухвалу про створення міських училищ ім. М. В. Гоголя та ім. В. А. Жуковського (вул. Лук’янівська, 62), призначених для однорічного навчання грамоти дітей малозабезпечених киян, прийнято Київською міською думою 1902 у рік 50-річчя від дня смерті письменників. Училище розраховане на 440 учнів з роздільними класами для хлопчиків і дівчаток. Будинок зведено за проектом і під керівництвом арх. І. Ніколаєва.

Триповерховий, цегляний, пофарбований, у плані П-подібний, має три входи: два звернені на вулиці Предславинську і Щорса, третій – у бік вул. Червоноармійської (колишньої пл. Новостроєнсько-Володимирської).

Вирішений у цегляному стилі з елементами готики. Композиція всіх фасадів симетрична. В центральних ризалітах бічних фасадів, увінчаних аттиками, розміщено входи до двомаршових сходів (через перепад рельєфу вхід з вул. Предславинської організовано на рівні другого поверху по містку над приямком). Над арковими отворами входів у п’ятикутних тимпанах порталів вміщено дату спорудження (1904).

Фасад з боку вул. Щорса фланковано двома ризалітами, які завершуються двоярусними аттиками, оформленими прямокутними й стрілчастими нішами. Вертикальної спрямованості архітектурним масам надають міжвіконні лопатки на рівні другого й третього поверхів, оформлені вгорі у вигляді стовпчиків-лізен трикутного перерізу. Аттики й карнизи, горизонтальні пояски й ніші, поребрики й городки, надвіконні лучкові перемички з замковими каменями демонструють високі декоративні можливості цегляного мурування, надають споруді ошатності. На кожному поверсі – просторі рекреаційні холи з шістьма віконними прорізами, зверненими на подвір’я. До них виходять двері з шести класних кімнат, а також невеликі коридори бічних крил, що містять по три приміщення.

Будинок – цінний зразок навчальної споруди поч. 20 ст. Під час 1-ї світової війни тут містився шпиталь. За радянської доби діяли школи: трудова і середня № 56.

Тепер – гімназія № 56.

Література:

ДАК, ф. 163, оп. 41, спр. 6071; Киевская газета. – 1903. – 17 июля; 1904. – 19 авг., 3 сент.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 728.