Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пімсти смерть великих лицарів

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Марія Кадомська, Володимир Хромченков

463.7. Житловий будинок 1899, в якому проживав Булгаков М. О. (архіт., іст.).

Вул. Рейтарська, 25. На червоній лінії забудови вулиці.

Зведений за проектом арх. А.-Ф. Краусса як прибутковий будинок у садибі Є. Кистеньової.

Неодноразово перебудовувався і переплановувався.

Чотириповерховий з напівпідвальним поверхом, цегляний, пофарбований (цоколь тинькований), у плані Т-подібний, з розташованим ліворуч проїздом на подвір’я (тепер закладений). Перекриття пласкі, дах вальмовий, з шиферним покриттям.

Споруджений у стилі історизм з рисами неоренесансу зі значними порушеннями проекту. Композиція головного фасаду симетрична. Центральну вісь акцентовано головним входом та еркером на рівні двох верхніх поверхів. На фасаді переважає вертикальне членування. Архітектурний декор в основному цегляний, його доповнює ліплення характерного неоренесансного рисунка. Дворові фасади не декоровано. Первісне планування приміщень та оздоблення інтер’єрів не збереглися.

Втрачено багато декоративних елементів (грати балконів, ліплений декор, завершення еркера). Лише в інтер’єрі сходової клітки збереглися мармурові сходи з первісним металевим огородженням з кованими деталями, а також ліплені кронштейни на сходових майданчиках.

Пам’ятка – цікавий зразок житлового будівництва кін. 19 ст.

1913 у будинку мешкав Булгаков Михайло Опанасович (1891–1940) – письменник. У цей час навчався на медичному факультеті Київського університету. Переїхав сюди з Андріївського узвозу, 13 після одруження з Т. Лаппою. Того ж року молоді змінили адресу проживання на Андріївський узвіз, 38.

Тепер на першому поверсі кафе.

Література:

ДАК, ф. 168, оп. 41, спр. 5826; Бурмистров А. С. К биографии М. А. Булгакова (1891–1916): Контекст. – М., 1978.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 1042 – 1043.