Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш
ворогів твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Звід пам’яток Києва

Олександра Тимченко

2011 р. Звід пам’яток Києва

Розмір зображення: 687:389 піксел

563.6. Житловий будинок, кін. 19 – поч. 20 ст. (архіт.).

Бульв. Т. Шевченка, 19/2. На розі з вул. Комінтерну, що має виразний ухил, на червоних лініях забудови.

На поч. 20 ст. тут містився готель «Бристоль», який належав А. Ясинському.

Триповерховий з напівпідвалом, цегляний, тинькований, у плані Г-подібний, двосекційний. Перекриття пласкі. Дах багатосхилий, покрівля бляшана. Архітектура ордерного типу з ознаками стилю класицизм. Чоловий фасад складається з трьох площин, центральну з яких (наріжну) зрізано, дві бічні розвинено по горизонталі.

Розкріповані фасади на рівні першого поверху рустовано, прямокутні вікна прикрашено замковими каменями. Вміщені у ніші прямокутні віконні прорізи двох верхніх поверхів акцентовано картушами, на третьому поверсі увінчано сандриками, декорованими гірляндами з лаврового листя. У розкріповках півциркульні вікна другого та третього поверхів фланковано пілястрами, які знизу оздоблено розетками, зверху – капітелями композитного ордера.

Підвіконні ніші прикрашено ліпленим декором (листя аканта). Вхід у центральному ризаліті з боку бульвару оформлено пілястрами та увінчано фронтоном. Зрізане наріжжя будинку відмічено еркером третього поверху на кронштейнах. Вхід з вул. Комінтерну оформлено піддашком на кронштейнах з лев’ячими маскаронами. Фасад завершує профільований карниз із модульйонами і дентикулами, а також прямі й тридільні (над входами) аттики розкріповок. Елементи ліпленого декору виділено кольоровим пофарбуванням.

Оздоблення дворового фасаду виконано у цеглі (зубчики та сухарики). Віконні прорізи та вхідні отвори прямокутні.

Будинок – цінний зразок житлової архітектури доби історизму.

Тепер перебуває на ремонті.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 1973 – 1974.