Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Змагатимеш до посилення сили, слави, багатства і простору
Української держави

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Звід пам’яток Києва

Олена Годованюк

561.15. Житловий будинок, 1901 (архіт.).

Вул. Червоноармійська, 41. На червоній лінії забудови вулиці, торцями прилягає до суміжних будинків.

Споруджений на замовлення купця А. Іванова за проектом арх. А.-Ф. Краусса. На кожному поверсі житлової секції розміщувалося дві п’ятикімнатні квартири з усіма вигодами. Приміщення кухонь мали окремі виходи на винесені в тильну частину об’єму чорні сходи.

Чотириповерховий, з підвалом, цегляний, у плані асиметричний, Т-подібний. Дах двосхилий. Тепер двосекційний.

Колишні парадні сходи в центрі будинку освітлює денний ліхтар. Другу сходову клітку винесено в тильну частину споруди. На поверсі містяться три двокімнатні, одна трикімнатна та одна чотирикімнатна квартири. Перекриття пласкі. Оформлений еклектично в дусі історизму.

Композиція чолового фасаду п’ятичастинна. Центральну розкріповку увінчано трикутним фронтоном та двоуступчастим аттиком над ним. Її композиційну роль підкреслюють обрамлена профільованим архівольтом вхідна арка, що спирається на дві мініатюрні колонки зі стилізованими іонічними капітелями; єдине півциркульне вікно на четвертому поверсі; стрічка ліпленого меандру під карнизом. Бічні розкріповки завершують прості прямокутні аттики. Вікна трьох верхніх житлових поверхів – прямокутні, під ними вміщено видовжені по горизонталі прямокутні вставки з дрібним ліпленим орнаментом. Кожний поверх чолового фасаду оздоблено по-різному: перший декоровано дощаним рустуванням; другий – лопатками з ліпленою прикрасою у верхній частині; третій та четвертий – розчленовано пілястрами великого ордера з іонічними капітелями, які у нижній частині прикрашено стилізованими канелюрами, у верхній – перевито стрічками. Оздоблення фасаду доповнюють замкові камені над вікнами третього та четвертого поверхів, карнизи на розкріповках та вінцевий карниз, фриз із дрібного ліпленого орнаменту.

Споруда – типовий елемент у забудові вулиці, позначений характерною для прибуткових будинків поч. 20 ст. пишністю оздоблення чолового фасаду.

Тепер на першому поверсі містяться кафе і магазин.

Література:

ДАК, ф. 100, оп. 1, спр. 1944; ф. 163, оп. 41, спр. 599, 5980.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 1915.