Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть
не приневолять тебе виявити тайни

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Звід пам’яток Києва

Олена Годованюк, Людмила Рилкова

561.52. Садиба, 1899 – 1900 (архіт.).

Вул. Червоноармійська, 60/5. На розі з вул. Жилянською. До 1917 мав № 66/1.

Складається з головного будинку на червоних лініях забудови вулиць і флігеля в глибині подвір’я (не має архітектурної цінності). З серед. 19 ст.

нею володів купець А. Крюков та його нащадки. 1885 вона перейшла у власність селянина О. Соколова. У 1890-х рр. новий власник зніс усю одноповерхову дерев’яну забудову і повністю перепланував ділянку. Будівлі споруджено за проектом арх. А.-Ф. Краусса.

Головний будинок. На розі вулиць.

Чотириповерховий з підвалом, цегляний, у плані Г-подібний, зі зрізаним наріжжям. Коротше крило виходить на вул. Червоноармійську, торці прилягають до суміжних будинків. Дах двосхилий з бляшаною покрівлею. Чотирисекційний. Перекриття пласкі. Оформлений еклектично з використанням ренесансно-барокових елементів.

Фасади, що рівноцінні за значенням та архітектурним вирішенням, мають різну довжину і композицію. Зрізане наріжжя підкреслено прямокутним у плані еркером, який об’єднує третій та четвертий поверхи й спирається на дві масивні фігурні консолі з ліпленим орнаментом. Три грані еркера завершують лучкові фронтони з ліпленням у тимпанах. Над фронтонами підноситься квадратний у плані стилобат, декорований трикутними фронтончиками, увінчаний восьмигранною банею зі сферичною маківкою. Наріжжя еркера підкреслюють колони коринфського ордера на високих п’єдесталах.

Фасад на вул. Жилянській поділяється на п’ять частин; одноосьові другу та четверту з отворами входів виділено розкріповками, фланкованими на другому поверсі лопатками, на третьому – четвертому – півколонами великого коринфського ордера на високих п’єдесталах. Розкріповки завершують трикутні фронтони з картушами у тимпанах та двоуступчасті парапети над ними. Фасад на вул. Червоноармійській членовано за тим же принципом на чотири частини, першу та третю з яких виділено розкріповками. Прямокутні вікна трьох верхніх житлових поверхів оздоблено замковими каменями та різними для кожного поверху декоративними елементами. Вікна четвертого поверху в розкріповках та в наріжному еркері – з півциркульними перемичками, фланковані невеликими колонками коринфського ордера, на які спираються профільовані архівольти із замковими каменями. У верхній частині простінків третього та четвертого поверхів вміщено лев’ячі маскарони. Фасади завершує розвинений карниз.

Фриз прикрашено дрібним ліпленим рослинним орнаментом, сухариками тощо. Дворові фасади мають скромне оздоблення.

Будинок є одним з найбільш виразних та характерних зразків житлових споруд кін. 19 – поч. 20 ст. у забудові вулиці.

Тепер на першому поверсі головного будинку містяться магазини та офіси.

Література:

ДАК, ф. 100, оп. 1, спр. 2295, 2296; ДАКО, ф. 1542, оп. 1, спр. 186.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 1938.