Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Змагатимеш до посилення сили, слави, багатства і простору
Української держави

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Звід пам’яток Києва

Олена Годованюк

2011 р. Звід пам’яток Києва

Розмір зображення: 800:436 піксел

561.21. Житловий будинок, кін. 19 ст. (архіт.).

Вул. Червоноармійська, 63. На червоній лінії забудови вулиці. На поч. 20 ст. садиба мала № 57.

Забудова ділянки складається з основного будинку та вузького бічного флігеля, що не має архітектурної цінності.

Триповерховий, цегляний, у плані прямокутний, перекритий двосхилим дахом. Перший поверх призначений для закладів торгівлі. На житлових поверхах дзеркально відносно центральної поперечної осі, на якій влаштовано вхід до будинку та сходи, розміщено по дві двокімнатні квартири. Оформлений в стилістиці ренесансу із застосуванням модифікованого ордера.

Симетрична композиція чолового фасаду побудована на трьох вертикальних осях у вигляді пласких ризалітів, де на другому – третьому поверхах вміщено по одному вікну з півциркульною перемичкою, а наріжне акцентовано пілястрами великого ордера. Центральну вісь додатково підкреслено трикутним сандриком над вікном другого поверху та вінцевим парапетом криволінійної конфігурації. Канелюровані у верхній частині пілястри увінчано капітелями композитного ордера. На відступних площинах між ризалітами прорізано по шість вікон.

Два середні з них виділено рустами, балконами та завершенням у вигляді трикутного фронтону. Тимпан фронтону в центрі декоровано картушем, обрамленим ліпленим орнаментом. Вікна другого поверху оздоблено замковими каменями та горизонтальними сандриками, третього – трикутними сандриками та підвіконними поличками, що спираються на консолі.

Будинок – цінний зразок житлової забудови Києва кін. 19 ст. Архітектурні форми чолового фасаду яскраво відбивають засади однієї з течій в будівництві України того часу, яка базувалася на творчому переосмисленні класичної спадщини.

Тепер на першому поверсі магазини.

Література:

Календарь: Адресная и справочная книга г. Киева за 1914 год. – К., 1913; –…на 1916 год. – К., 1916.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 1918.