Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Звід пам’яток Києва

Тетяна Бажанова

561.24. Житловий будинок, кін. 1930-х рр. (архіт.).

Вул. Червоноармійська, 69. На червоній лінії забудови вулиці.

Вирішений у стилізованих формах італійського ренесансу.

П’ятиповерховий з підвалами, цегляний, тинькований, фасади темно-сірого кольору, в плані прямокутний, з невеличким ризалітом в центрі дворового фасаду. На лівому фланзі проїзд на подвір’я. Планувальна структура секційна. Перший поверх, вирішений по всьому фасаду як цокольний, облицьовано крупним рустом з грубо оброблених блоків. Чоловий фасад на одинадцять віконних осей тридільний, симетричний, з вузьким прямокутним отвором входу у центрі. Підвищена на півповерх частина на п’ять віконних осей незначно виступає вперед, включає велику прямокутну нішу на три віконні осі завширшки й в три поверхи заввишки. П’ятий поверх всього фасаду вирішено як аттиковий, відокремлений гладеньким архітравом та карнизом на мутулах.

На флангах фасаду прямокутні вікна аттикового поверху утворюють симетричну групу з двох здвоєних та одного потрійного вікна з імпостами, прикрашеними маленькими пілястрами, середнє вікно третього поверху оздоблено потужним прямим сандриком на кронштейнах. Головним акцентом всього фасаду є великий паладіанський ордер у вигляді двох витончених тосканських півколон, розташованих у центральній ніші. Над нею, на аттиковому поверсі збільшеної висоти, розташовано три ніші, півциркульні перемички яких спираються на колонки, утворюючи аркаду. Площини обабіч центральної ніші прикрашено своєрідними едикулами, утвореними двома невеликого виносу балконами.

Вгорі середню частину фасаду завершено розвиненим карнизом великого виносу на мутулах. На центральній осі чолового фасаду – вхід до будинку.

Споруда, витримана в лаконічних монументальних формах, вирізняється пропорційністю та витонченим рисунком фасадів.

Будинок – один із кращих зразків радянської архітектури 1930-х рр. в Києві.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 1919.