Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пам’ятай про великі дні наших Визвольних змагань

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Тетяна Бажанова

323. Павільйон Всеросійської промислової виставки, 1913 (архіт.).

Вул. Жилянська, 1. На червоній лінії забудови вулиці, за колишнім Троїцьким народним будинком (тепер Київський державний театр оперети).

Розрахований на круговий огляд. Єдиний вцілілий на колишньому Троїцькому майдані павільйон грандіозного комплексу Всеросійської промислової виставки 1913, запроектованого арх. Ф. Вишинським за участю архітекторів В. Городецького, М. Шехоніна та ін.

Призначався для експозиції Міністерства народної освіти і в перспективі – як приміщення для міського училища.

В радянський час тут спочатку містилася середня школа, пізніше – Палац піонерів та школярів Московського району.

Триповерховий з цокольним поверхом, цегляний, у плані П-подібний. Перекриття залізобетонні. Планування приміщень коридорне, з двома сходовими клітками та входами, розташованими по осі коридора. Всі фасади симетричні, відзначаються великими рівними площинами стін, урівноваженим співвідношенням вертикальних та горизонтальних ритмів.

Зведений у стилі модерн. Головний фасад тридільний за композицією, спирається на цокольний поверх, оброблений під руст з великих блоків. Бічні тривіконні площини фасаду виділені розкріповками, що завершуються високими парапетами з трикутною центральною частиною. Фасади відкритого цегляного мурування (тепер пофарбовані у сірий колір) частково тиньковані й прикрашені білими орнаментальними ліпленими деталями, притаманними як стилю ампір, так і пізньому модерну.

Вікна різні за пропорціями, прямокутні, з клинчастими перемичками, на третьому поверсі тильного фасаду – аркові. Між вікнами другого і третього поверхів – пластичні композиції з овальних медальйонів, гірлянд і стрічок. Верхні частини вікон першого поверху об’єднує ліплений фриз з античних за стилістикою елементів: високих ваз, гірлянд, овальних вінків, стрічок, смолоскипів. Середня площина фасаду з шістьма майже квадратними вікнами на кожному поверсі розкреслена широкими міжвіконними лопатками з модифікованими капітелями, що складаються з пальмет. Бічні дев’ятивіконні фасади мають центральну композиційну вісь у вигляді виступу групи вхідних приміщень, підкреслену парапетом з трикутним завершенням. Вікна сходової клітки зміщені по вертикалі й обрамлені фільонками. Перемичка над вхідними дверима клинчаста, ламаного абрису, із замковим каменем. Вікна першого поверху бічного фасаду об’єднують два горизонтальні пояси, що переходять на тильний фасад.

Будинок має велику архітектурно-історичну цінність як частина унікального виставкового комплексу.

Тепер тут міститься Будинок дитячої та юнацької творчості району.

Література:

Кальницкий М. Б. Выставочный городок – сон или явь? // Киевские ведомости. – 1998. – 15 июня; Киевская Всероссийская выставка 1913 г. – К., 1913; Ясиевич В. Е. Архитектура Украины на рубеже XIX–ХХ веков. – К., 1988.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 835.