Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи

Богдан Хмельницький

?

Поселення Лаванда–1

О.В. Лисенко

Римський час. Об’єкт розташований на східній окраїні с. Лаванда, на південному схилі г. Чуя-Бурун (південно-східний відріг г. Ельх-Кая), на лівому березі р. Наска-Узень, на висоті близько 400-440 м над рівнем моря, за 7,5 км від берега моря.

Пам’ятник відкритий у 1985 р. О.Я. Айбабіною, в 1985–1986 рр. обстежувався В.Л. Мицом [Миц, 1987, с. 161]. У 2005 р. його оглядали співробітники Алуштинського загону Гірсько-Кримської експедиції Кримської філії Інституту археології НАНУ [Лисенко, Тесленко, 2006, с. 19-20, 104, мал. 52-55].

Об’єкт розташовується на берегах невеликого струмка, який перетинає досить крутий схил. Природний рельєф тут сильно змінений при нарізанні та плануванні полів під сади, наслідком чого стала активізація ерозійних процесів і формування по річищу струмка яру (в цей час його глибина – до 4 м). Пам’ятник являє собою розкидані на деякій відстані одна від одної ділянки культурних відкладень (зафіксований відносно пухкий червонуватокоричневий грунт, що залягає на глибині до 1,5 м від сучасної денної поверхні, з вуглинками та уламками керамічного посуду потужністю 0,3-0,5 м), які сформувалися, мабуть, у процесі функціонування невеликого поселення (загальна площа – не менше 2 га). Залишків яких-небудь кам’яних конструкцій не відзначено.

Частина об’єкта зруйнована ерозією та оранкою. Серед знахідок переважають фрагменти червоноглиняних і світлоглиняних амфор, а також ліпних горщиків (у тому числі орнаментованих наліпним валиком, прикрашеним косими насічками). За артефактами пам’ятник датується II–III ст.

Культурна приналежність не визначена.

Матеріали досліджень зберігаються в Кримської філії Інституту археології НАНУ та Алуштинській філії Кримського республіканського краєзнавчого музею.

Література:

Мыц В.Л. Могильник III–IV в.в. н. э. на склоне Чатырдага. // МЭИК. – К., 1987.

Лысенко А.В., Тесленко И.Б. Отчет о разведках на территории Алуштинского горсовета в 2005 г. – Архив ИА НАНУ – № 2005/30.– Симферополь, 2006.

Джерело: Матеріали до тому «Звід пам’яток історії та культури України. ». – К.: 2015 р., с. 575 – 576.