Пам’ятний знак на місці поховань розстріляних січовиків
Степан Пеняк
Пам’ятний знак на місці поховань розстріляних січовиків, 1990 (іст.).
На вододільному хребті Карпат, на місці у підніжжя невисокої гори Татаревиці, встановлений у пам’ять розстріляних січовиків.
18 березня 1939 полонених січовиків (за свідченнями очевидців – 7-8 колон по 70-80 осіб у кожній) угорські військові пригнали до новоствореного польсько-угорського кордону в межах Верецького перевалу і передали польській стороні. Це були переважно українці – громадяни Польщі, які розбудовували Карпатську Україну.
Польські прикордонники спочатку розмістили полонених у казармах, а потім, групами по 10-20 осіб виводили уздовж хребта і розстрілювали у різних місцях. Тіла скидали зі схилу та прикопували землею. Розстріли відбувалися по обидва боки кордону.
Загальна кількість захоронень невідома. Із 2008 на перевалі працювала пошукова група комунального підприємства «Доля» Львівської облради під керівництвом археолога Ярослава Онищука. Тут облаштують військове кладовище героїв Карпатської України. Пам’ятний знак, встановлений за ініціативою Верб’язької сільради у 1990, має вигляд прямокутного залізобетонного постаменту, пофарбованого у білий колір, на якому стоїть дерев’яний хрест (загальна висота 4,5 м). На чоловому боці постаменту – меморіальна дошка із зображенням Герба України в обрамленні двох лаврових гілок та присвятним написом під ним: «Вічна пам’ять героям за волю України 1939».
Пам’ятний знак огороджений залізними стовпчиками, з’єднаними ланцюгом. З тильного боку пам’ятного знаку перепоховано в окремі могили останки знайдених січовиків. Поруч біля могил встановлено дерев’яний хрест з меморіальною таблицею і присвятним написом на ній: «Тут спочивають січовики, розстріляні мадярськими і польськими фашистами у березні 1939 року».
Джерела і література
Календар «Просвіти» на 1999 рік. – Ужгород, 1999. – С. 121; Піпаш В. Некрополь героїв, а не стіна плачу має постати на Верецькому перевалі // Срібна Земля – Фест. – 2008. – 20 листопада; Славік Ю. Репресії угорського окупаційного режиму в Карпатській Україні (весна 1939 р.) // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія «Історія». – 2014. – Вип. 2. – С. 40-49.
Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Закарпатська область. – К.: 2017 р., с. 232 – 233.