Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Здобудеш Українську державу
або згинеш у боротьбі за неї!

Богдан Хмельницький

?

Курганний могильник

Степан Пеняк

Курганний могильник

Курганний могильник, ранньозалізний вік (археол.) У південно-західній частині села Сімер, на високому лівому березі р.Уж, в урочищі Сімерські Березини.

Відкрив у 1925 місцевий краєзнавець П.Яцько, який в цьому ж році розкопав один курган. На той час могильник складався з чотирьох насипів. У 1980 обстеження і рятувальні розкопки провела Закарпатська новобудівна експедиція Інституту археології НАН УРСР під керівництвом С.І. Пеняка.

Розміри могильника не встановлені. На час досліджень на місці могильника вже працював глиняний кар’єр цегельного заводу. Були зібрані рештки урн та зафіксовані два пошкоджені кургани: курган 1 (діаметр основи 16 х 17 м, висота 0,9 м ) та курган 2 (діаметр основи 9 м, висота 0,2 м). Три інші кургани були зруйновані кар’єром.

Рятувальні розкопки проведено на кургані 1. У центральній частині підкурганної площі на глибині 0,6 м виявлено урну, заповнену кальцинованими кістками, разом з ними знаходився залізний ножик. Над похованням було влаштовано ритуальне вогнище. Шар вугілля, контури якого не вдалось чітко простежити, займав площу розмірами 4,2 х 3,2 м. На вогнищі разом з вугликами знаходились спеціально биті черепки. Основним ритуалом поховання було тілоспалення, яке здійснювалось поза місцем поховання.

Курганний могильник належав носіям куштановицької культури 6 – 4 ст. до н.е.

Матеріали обстеження зберігаються в Закарпатському краєзнавчому музеї в м.Ужгороді.

Джерела і література

Пеняк С.И., Попович И.И., Потушняк М.Ф. Отчёт о разведках и раскопках Закарпатской новостроечной экспедиции в 1980 году. – НА ІА НАН України. – № 1980/4. – Ф.е. 9509. – С. 24 – 27.; Попович І. Закарпаття за доби раннього заліза. – Краків-Львів, 2006. – С. 105.

Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Закарпатська область. – К.: 2017 р., с. 329 – 330.