Пам’ятне місце концентраційного табору «Бейла Тоня»
Омелян Довганич, Степан Пруниця
Пам’ятне місце розташування концентраційного табору «Бейла Тоня», 1967 (іст.). Вул. Мала, біля римо-католицького костьолу.
У 1942 у стайнях колишнього кінного заводу «Бейла Тоня» с. Тур’ї-Ремети, в урочищі Шипот, угорськими був влаштований концентраційний табір. Тут загинуло понад 300 в’язнів. У 1944 три радянські диверсійні загони (під керівництвом С. Сопілкова, К. Спижевого, А. Блиндюка) двічі нападали на охорону концтабору. Другий напад очолив К. Кайсенов. Із 64 охоронців у полон було взято 22, а 13 загинуло. На волю вийшло 370 ув’язнених. Концтабір перестав існувати.
У повідомленні Ужгородської лісової дирекції міністру внутрішніх справ Угорщини йшлося:
«25 серпня о 19 годині великий загін партизанів напав на табір для інтернованих в Тур’ї-Реметах і зайняв його. Партизани обеззброїли охорону табору, партизанів, що брали участь у нападі, було понад сотні, а в їхньому лісовому таборі було декілька сотень першокласно озброєних партизанів у військовій формі».
За часів радянської влади в колишньому концтаборі діяли військові казарми. Нині у будівлі розташовано психоневрологічний диспансер.
У 1967 на честь в’язнів концтабору «Бейла Тоня» споруджено пам’ятний знак у вигляді фрагменту мурованої стіни із загратованим малим віконцем і зачиненими дверима, що символічно відтворює в’язницю. На дверях – прямокутної форми меморіальна дошка з іменами закатованих в’язнів (розм. 2,0 х 6,0 х 0,5 м, андезит) і написом: «Тут в 1942 р. фашисти створили концтабір, в який кинули, а потім закатували 321 комуніста і антифашиста».
Джерела і література
Науковий архів Закарпатського краєзнавчого музею. – № 286; Довганич О., Пашкуй З., Троян М. Закарпаття в роки війни. – Ужгород: Карпати, 1990. – С. 137; Кул Ю. Тур’я-Ремета. – Ужгород, 2001. – С. 53, 83.
Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Закарпатська область. – К.: 2017 р., с. 331 – 332.