Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Воскресіння Білого Слона:

Іван Крайній

15 Лис 2011

У Карпатах відновлять найвисокогірнішу в Україні і другу в Європі за висотою над рівнем моря астрономічну обсерваторію.

Багаторазові спроби вдихнути життя у занедбану обсерваторію, зведену польськими інженерами в 1938 році на одній із найвищих точок Українських Карпат – вершині гори Піп Іван (2028 метрів над рівнем моря), впродовж останнього десятиліття не просувалися далі гучних заяв. І ось нарешті з’явився найбільш оптимістичний проект, розроблений фахівцями Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, на балансі якого тепер перебуває унікальний високогірний об’єкт, та їхніми польськими колегами з Варшавського університету.

Після капітальної реконструкції споруда, яку ще називають Білий Слон (коли взимку її замете снігом, то вона і справді нагадує цю тварину), на маківці гори набуде первинного історичного вигляду і стане постійно діючою науковою установою. «Перший грант – близько 2,5 мільйона гривень, виділених із бюджету міністерства культури Республіки Польща, буде спрямований на консервацію споруди, що включає в себе ще й 70 відсотків реконструкції, – розповідає «УМ» проректор із міжнародних відносин Прикарпатського університету Ігор Цепенда.

– Терміни здачі об’єкту залежатимуть від того, як швидко його вдасться висушити від вологи, що накопичилася протягом тривалого часу занепаду. Фахівці прогнозують, що для цього знадобиться близько двох років. Тоді ми отримаємо другий грант на завершення робіт. Передусім там функціонуватимуть астрономічна обсерваторія та потужний біологічний центр із дослідження рослинності Карпат. Крім того, хочемо, аби на горі Піп Іван базувалися сезонні експедиції професора історії Миколи Кугутяка, котрий віднайшов у Карпатах давні капища, що мають не лише наукову, а й пізнавальну цінність.

У рамках проекту, який почнуть реалізовувати вже наступного року, за словами пана проректора, буде створено також навчально-науковий осередок для українських та європейських студентів у селі Микуличин Яремчанської міськради. Відбудова колишньої обсерваторії на Чорногірському хребті нарешті набуде конкретних матеріальних обрисів, позаяк стала одним із пунктів дорожньої карти українсько-польського співробітництва на 2011-2012 роки, підписаної цьогоріч 3 лютого президентами обох держав.