Цир с
Історичні адміністративні поділи
Довідка у Вікіпедії: uk.wikipedia.org
Пам’ятки археології
Цир-І За 2,5 км на північний схід від села на правому березі невеличкого потічка серед боліт розташована двошарова пам’ятка епох мезоліту та енеоліту.
Відкрита і досліджена Волинською експедицією Інституту суспільних наук АН УРСР 1987 року (керівники: Л. Мацкевий та Н. Сенчук).
Знахідки зібрано на площі 20х30 м. Серед них – 6 крем’яних виробів зі спеціальною ретушшю та уламки ліпного посуду енеолітичного часу, а також 300 крем’яних артефактів епохи мезоліту, зокрема трапеції, скребки та різці.
Матеріали та документація зберігаються в Інституті україно-знавства ім. І. Крип’якевича.
Цир-II За 3 км на північний схід від села в уроч. Городище (лівий берег р. Цир) на дюні розташована двошарова пам’ятка епох мезоліту та енеоліту.
Досліджувалася Волинською експедицією Інституту суспільних наук АН УРСР 1967 року (керівники: Л. Мацкевий та Н. Сенчук). Розкопки не проводилися.
Знахідки зібрано на площі 50х75 м. Серед них – уламки ліпного посуду, двобічно оброблені наконечники стріл та кам’яні сокири енеолітичного вигляду, а також близько 600 крем’яних виробів епохи мезоліту, зокрема свідерські наконечники стріл, скребки, різці, скобелі.
Матеріали і документація зберігаються в Інституті українознавства ім. І. Крип’якевича.
За даними Г. Охріменка, 2006 року в уроч. Городище знайдено великий бронзовий енколпіон ХІІІ ст.
Джерела
Артюх В., Мацкевий Л. Дослідження пам’яток на Волині / В. Артюх, Л. Мацкевий // Нові матеріали з археології Прикарпаття і Волині. – Львів, 1991. – С. 9–11.
Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Волинська область. Пам’ятки археології. – К.: 2018 р., с. 206 207.