Люботин с
Історичні адміністративні поділи
Довідка у Вікіпедії: uk.wikipedia.org
Пам’ятки археології
Люботин-1 Біля села 1932 року Г. Полянський дослідив пам’ятку епохи нео-літу. На поверхні зібрано фрагменти кераміки та крем’яні вироби, що належать до культури гребінцево-накольчатої кераміки (волинської неолітичної).
Люботин-2 За 0,6 км на північний схід від села в уроч. Сива Гора на правому березі р. Прип’яті (на висоті 2 м від рівня ріки), розташована двошарова пам’ятка епох мезоліту та бронзи. Її площа – 50х100 м. Досліджувалася 1987 року Волинською експедицією Інституту суспільних наук АН УРСР (керівник – Л. Мацкевий). Серед 615 знахідок – 7 фрагментів ліпного посуду, а також крем’яні вироби доби бронзи. До мезоліту віднесено більше 600 виробів, зокрема свідерські наконечники стріл, трапеції, скребки, ножі та інші артефакти.
Матеріали та документація зберігаються у фондах та архіві Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича.
Люботин-3 За 2 км на схід від села в уроч. Кривий Ріг на правому березі ріки Прип’яті (на висоті 3 м від рівня ріки) виявлено стоянку епохи мезоліту. Поселення досліджене Волинською експедицією Інституту суспільних наук АН УРСР (Л. Мацкевий та ін.) 1987 року. Знахідки зібрано на площі 100х200 м. Матеріали та документація зберігаються у фондах та архіві Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича. Повторно обстежене Г. Охріменком 2008 року. Серед 41 крем’яного виробу – наконечник свідерського типу, трапеції, різці, скребки.
Матеріали та документація зберігаються у фондах та архіві Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича.
Джерела
Археологічні пам’ятки Прикарпаття та Волині кам’яного вік / І. П. Герета, Р. Т. Грибович, Л. Г. Мацкевой та ін. – К. : Наук. думка, 1981. – C. 166.
Артюх В., Мацкевий Л. Дослідження пам’яток на Волині / В. Артюх, Л. Мацкевий // Нові матеріали з археології Прикарпаття і Волині. – Львів, 1991. – С. 9–11.
Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Волинська область. Пам’ятки археології. – К.: 2018 р., с. 202 – 203.