Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пімсти смерть великих лицарів

Богдан Хмельницький

?

Будинок з історією (№ 57)

Людмила Марченко, Неля Мосягіна

Будинок, у якому тимчасово зберігалась підпільна друкарня РСДРП(б) та знаходився склад нелегальної літератури, 1903 (іст). Вул. Депутатська, 57.

На червоній лінії забудови вулиці. Будинок одноповерховий, дерев’яний, з мезоніном, на кам’яному підмурку. Побудований у кін. 19 ст. Будинок належав іконописцю В. Лисенку.

З 18 по 26 вересня 1903 тут тимчасово зберігалась підпільна друкарня РСДРП (б), і знаходився склад нелегальної літератури. Обладнання підпільної друкарні було перевезено у м. Конотоп після того, як одну з працівниць Уманської друкарні було заарештовано. У Києві було прийнято рішення ЦК перевезти основну частину обладнання у Конотоп, де мешкала сім’я одного з активних діячів газети «Искра» І.Радченко.

Ввести друкарню у дію виявилось неможливим, оскільки крім чисельної сім’ї господаря, тут мешкало ще 16 робітників іконописної майстерні. Сам В.Лисенко членом соціал-демократичної організації не був, лише співчував революційному рухові. У ніч на 25 вересня під час обшуку на горищі майстерні жандармами був знайдений друкарський шрифт, частина набору «Искры» № 43, дві залізні рами, верстат, 4 валики. Під час слідства було встановлено, що знайдена друкарня була лише перевезена до Конотопу. У протоколі експертизи сказано, що шрифтом конотопської друкарні надруковані № 41 і № 43 газети «Искра», але не на квартирі В.Лисенка, оскільки для цього в Конотопі не вистачало деяких частин машини. Друкарське обладнання на час арешту не було навіть розпаковане.

Нині – це житловий будинок. У будинку ніхто не мешкає.

У 1954 на фасаді будинку встановлено мармурову меморіальну дошку з написом.

[Маленко Е. Ю. Брати Радченки / Е. Ю.Маленко. – Х., 1970. – С. 67 – 71; Конотопський краєзнавчий музей : путівник. – Х., 1970. – С. 28 – 294; Памятники истории и культуры Украинской ССР : каталог-справочник. – К., 1987. – С. 462; Плапер Д. Н. Дом с мезонином / Д. Н. Плапер // Ленінські зорі над Сумщиною. – Х., 1970. – С. 54.]

Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Сумська область. – К.: 2017 р., с. 468.