Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Змагатимеш до посилення сили, слави, багатства і простору Української держави

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Інна Гречина, Михайло Кальницький, Тетяна Товстенко

249.6. Житловий будинок 1910–11, в якому проживав П’ятигорович К. О. (архіт., іст.).

Вул. Мала Житомирська, 5. У ряді щільної периметральної забудови вулиці.

Зведений 4-м Київським товариством квартировласників (засноване у жовтні 1909). Один з перших у місті кооперативних будинків.

Шестиповерховий, цегляний, тинькований. В архітектурному вирішенні використано елементи раціонального модерну й неокласицизму. У плані являє поєднання прямокутного і хрещатого об’ємів. Прямокутна секція вздовж вулиці включає чотири квартири, хрещата (дворова) – шість.

Перекриття пласкі. П’ятидільна симетрична структура фасаду виявлена лопатками на другому–шостому поверхах. Головна й бічні осі завершені напівкруглими пласкими фронтонами.

Центральна вісь акцентована отвором парадних дверей з оригінальним заповненням і здвоєними вікнами на всіх поверхах. Прямокутні вікна обрамлені лиштвами, форма яких варіюється на кожному поверсі. Фасад вирізняється підкресленим вертикальним членуванням, лаконізмом деталей і дрібнопрофільних рельєфів. У міжвіконнях другого поверху – ліплені рослинні вставки із зображенням жіночих голівок.

Складна за об’ємно-планувальними вирішеннями споруда є досить рідкісним для Києва типом багатоквартирної житлової забудови.

У 1910-х рр. в будинку проживав П’ятигорович Казимир Олександрович (1855 –?) – скрипаль, альтист, педагог. У цей період займався приватною викладацькою діяльністю, був професором музичної школи М. Тутковського в Києві. Приятелював з композитором М. Лисенком, разом з ним входив до складу струнного квартету М. Сікарда.

Тепер частину приміщень першого поверху займають ощадбанк і дитячий клуб «Дельфін».

Література:

Весь Киев: Адресная и справочная книга на 1906 год. – К., 1906; Кузьмин Н. И. Украинская школа музыкального искусства. – К., 1968; Устав Четвертого Киевского общества квартировладельцев. – К., 1909.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 597.