Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш ворогів твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Віра Черна

259.3. Житловий будинок, 1951–58 (архіт.).

Вул. Микільсько-Ботанічна, 5–7/9–11. На плавному повороті вулиці з незначним схилом. Один торець прилягає до будинку № 3, інший, архітектурно оздоблений торець звернений у бік дитячого майданчика.

Зведений для працівників Управління будинками № 3 Київської дистанції будинків і споруд Південно-Західної залізниці.

Автор проекту – арх. С. Яхненко.

П’ятиповерховий з боку вулиці, шестиповерховий – з подвір’я, цегляний, чотирисекційний, переважно з дво- і трикімнатними квартирами. Напівпідвальні приміщення з боку вулиці освітлені за допомогою приямків з металевими огородженнями. Об’ємнопросторове вирішення будинку симетричне, тридільне. Складається з центрального і двох бічних об’ємів. Тридільність також підкреслюється незначним зміщенням у глибину подвір’я трохи підвищеного центрального об’єму.

Характерна для 1950-х рр. архітектура фасадів цікава орієнтацією на різні стилі: класицизм (архітектурні деталі), модерн (гранчасті еркери), українське бароко (високий дах із заломом, фігурні щипці-фронтони). Головний фасад п’ятиповерховий, двоярусний.

Стіни нижнього ярусу, до якого входять напівпідвал і перший поверх, декоровано чергуванням смуг тинькованої і нетинькованої цегли, стіни другого ярусу гладенькі, завершені карнизом з модульйонами. Основними елементами вирішення фасаду є тригранні еркери другого і третього поверхів, які закінчуються на четвертому поверсі балконами з опуклими металевими гратами. Вісь симетрії позначено високим арковим проїздом з рустованими стінами, циліндричну поверхню склепіння орнаментовано декоративними розетками.

Вирішення двох односекційних флангових крил ідентичне. Їхні центри підкреслюються порталами входів, шестигранними горищними вікнами та криволінійними щипцями. П’ятий мансардний поверх з похилими стінами має виходи з квартир на довгі балкони над карнизами. Важливими елементами архітектурного декору є барельєфні орнаментальні вставки на гранях еркерів, імітація русту, перемички першого поверху, класицистичні вінцеві карнизи з іоніками та модульйонами.

Будинок, що вирізняється мальовничістю архітектурних форм, відіграє роль акценту в забудові вулиці.

Тепер частину першого поверху займає магазин.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 634.