Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину,
якщо цього вимагатиме добро справи

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Михайло Кальницький, Тетяна Товстенко

266.6. Житловий будинок, 1911 (архіт.).

Вул. Михайлівська, 19. У ряді суцільної периметральної забудови вулиці.

Зведений на замовлення домовласника Й. Добровольського. Крім квартир, що здавалися в оренду, в будинку містився магазин одягу.

П’ятиповерховий з напівпідвалом, цегляний, пофарбований, у плані – Т-подібна секція з трьома квартирами на поверсі, парадною та чорною сходовими клітками. Перекриття пласкі.

Оздоблений у стилі неоренесанс. Симетрична п’ятидільна структура головного фасаду виявлена центральною розкріповкою, увінчаною виразним фігурним аттиком з круглим горищним вікном, та бічними одновіконними розкріповками, завершеними невеликими ступінчастими аттиками з арковими отворами у центрі. Лопатки першого і другого поверхів рустовані.

Центральна розкріповка на верхніх поверхах розчленована пілястрами стилізованого коринфського ордера у центрі та на флангах. Фасад відзначається розмаїттям оздоблення віконних прорізів. У центральному ризаліті вікна ширші, на першому і другому поверхах – прямокутні, на третьому, четвертому та п’ятому – відповідно із заокругленими, лучковими й арковими перемичками. Весь декор змодельовано в цеглі з великими ліпленими вставками. Гарні ажурні грати симетрично розташованих балконів складаються з вертикальних, волютоподібних та круглих елементів. Арковий отвір входу з металевим піддашшям зміщено відносно центральної осі. Будинок вирізняється великим об’ємом сходової клітки, яка оформлена канелюрованими пілястрами, ліпленим орнаментом на стелі, керамічною плиткою на підлозі, металевими гратами огороджень.

Споруда є досконалим зразком прибуткового будинку поч. 20 ст. у формах модернізованого історизму.

Тепер на першому поверсі – магазин Дитячий світ «Мауглі».

Література:

ДАК, спр. 1687; Киевлянин. – 1911. – 26 июня.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 656.