2003 р. Звід пам’яток Києва
Галина Скляренко
387. Пам’ятник Махтумкулі, 2001 (мист.).
Вул. Прорізна, 3/5. У центрі скверу на спеціально облаштованому майданчикові.
Автори – ск. С. Артикмамедов, арх. В. Скульський. Вис. скульптури – 1,14 м, постаменту – 1,97 м.
Махтумкулі (літ. псевдонім – Фрагі; 1733–83) – філософ, поет, засновник туркменської мови та літератури. Його твори перекладали в Україні Л. Первомайський, М. Рильський, В. Сосюра, П. Тичина та інші письменники.
Бронзове погруддя поета встановлено на сірому гранітному постаменті, що у фасадній частині має форму напівкруглої колони, з тильного боку – грубо обробленого каменя. Портрет відтворює риси зовнішності Махтумкулі, зображеного у зрілому віці (високе чоло, густі брови над широко відкритими очима, що дивляться в далину, невеликі вуса, характерна борідка, що обрамляє обличчя). На голові – чалма, на плечі накинуто плащ, складки якого на спині надають композиції динаміки.
Правою рукою поет тримає довге перо, лівою – притискає до грудей книжку.
Реалістична пластика та сюжетний мотив, що унаочнює вдачу портретованого, надає образові художньої переконливості. На передньому боці постаменту викарбувано українською і туркменською мовами ім’я та дати життя письменника. Внизу на плиті напис двома мовами: «Тут братство є звичай і дружба – закон для славних родів і могутніх племен». У загальній побудові пам’ятника враховано складний рельєф місця розташування – схил скверу, підкреслений пласкою гранітною плитою та трьома сходинками.
Камерний характер скульптури відповідає умовам скверу, передбачає близькі точки огляду.
Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 862.