Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Раїса Свирида

297.3.2.7. Садиба – центральна Уманщина, кін. 19 ст. (архіт.).

Складається з хати, комори, садка, города. Садиба має виходи на вигін і провулок. На великому подвір’ї вільно розміщені будівлі: хата стоїть напільною стіною від вигона, в глибині – комора. Передбачається поставити хлів-клуню, пасіку з катрагою і встановити огорожу з перевезеного місцевого гранітного каменя.

297.3.2.7.1. Хата – с. Старі Бабани, Уманський р-н, Черкаська обл., кін. 19 ст. (архіт., мист.).

Тридільна (хата+сіни+ хата), у правій половині відгороджений ванькір з піччю. Стіни сошні «в заміт» – різані дилі закладені в стовпи-слупи. Стелі на хатах поздовжні, укладені з жердок на слижі (бальки, сволоки), зверху вальковані, знизу мащені й білені. Вся будівля мащена й білена зовні й всередині. Дах чотирисхилий, на кроквах, критий солом’яними парками по латах з високим гребенем і східчастими наріжниками, попід стріхою влаштовано дощані карнизи.

У сінях – великий «бовдур» – комин, зведений кошем на двох поздовжніх балках. Освітлюється великими вікнами на шість шибок, у лівій половині – три вікна, у правій – чотири.

В обох хатах відтворене традиційне настінне малювання: хмелики – на бальках (сволоках), вінок – на стелі, квітки – на стінах, пташки – над вікнами, підводки з клинцями на печі і напільній стіні зовні. Орнаменти, виконані арх. С. Верговським за копіями 1920-х рр. з колекцій К. Кржемінського та М. Горбачевського.

У хатах – лави зі спинками, диван зі скринею («шлямбан»), стільці, дерев’яне ліжко, мальовані скрині, полиці тощо. На образах, на стінах – уманські рушники, переткані кольоровими смугами – сірими, білими, синіми, коричнево-вохристими.

В обох половинах прибрано по-святковому до весілля: на покуті – сніп-«дідух», на столах – заквітчане весільне гільце, квітки, випечені коровай, шишки, борона, голуби та інші весільні «хліби», на скрині – одяг молодих.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 771 – 772.