Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Про справу не говори з тим, з ким можна, а з ким треба

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Віталій Отченашко, Тетяна Трегубова

468.5. Житловий будинок, 1-а пол. 19 ст. (архіт.).

Вул. П. Сагайдачного, 29/3. На розі з вул. Андріївською. На схилі рельєфу, замикає південно-східний бік кварталу, обмежений вулицями П. Сагайдачного, Андріївською та Покровською. Стара адреса – вул. Олександрівська, 85.

Власниками садиби були Чернишов (серед. – кін. 19 ст.), ювелір М. Бланкштейн (кін. 19 – поч. 20 ст.).

У серед. 19 ст. сформувався як цілісна споруда, до якої увійшло кілька цегляних будівель, зведених після пожежі 1811. У 1970-і рр. північно-східне крило будинку на вул. П. Сагайдачного знесено, потім відтворено з фасадом первісного вигляду; надвірні служби й флігелі розібрано. На їхньому місці у 1980–90-х рр. у формах класицизму споруджено новий будинок з надвірними галереями та чоловим фасадом на вул. Покровській. У 1991–94 реконструйовано напівпідвал для влаштування Театру маріонеток на вул. Андріївській.

Триповерховий з боку вул. П. Сагайдачного, з вул. Покровської двоповерховий з напівпідвалом, цегляний, тинькований, у плані П-подібний з проїздом у центрі найдовшого фасаду на вул. Андріївській. Міжповерхові перекриття пласкі, у підвалі й проїзді склепінчасті. Дах двосхилий, з бляшаним покриттям. Внутрішнє планування дворядне, анфіладно-коридорного типу.

Три вуличні фасади оздоблено в стилі пізнього класицизму. Їхню ярусну композицію з рівномірним ритмом прямокутних прорізів підкреслено рустуванням першого поверху, міжповерховими гуртами та різними за оформленням вікнами: без обрамлення (перший поверх), з лиштвами та прямими сандриками на кронштейнах (другий), лиштвами із замковими каменями (третій поверх). Фасади увінчує значного виносу карниз з модульйонами, декорованими листям аканта. Лучкову арку проїзду в серед. 19 ст. оздоблено площинним портиком з чотирьох великих пілястрів коринфського ордера. На дворових фасадах, позбавлених архітектурного декору, виділяється вигадливий тамбур входу у Театр маріонеток.

Пам’ятка – цікавий зразок прибуткового будинку доби пізнього класицизму.

Тепер на першому поверсі на вул. Сагайдачного магазини, кафе, на верхніх поверхах Головне Київське міське управління у справах захисту споживачів. На вул. Андріївській на верхніх поверхах містяться державні установи, у напівпідвалі з боку подвір’я Театр маріонеток.

Література:

ДАК, ф. 163, оп. 41 (Забудова вул. Олександрівської); ДАКО, ф. 1542 (Вул. Олександрівська).

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 1070 – 1071.