Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Здобудеш Українську державу або згинеш у боротьбі за неї!

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Михайло Кальницький

486.18. Житловий будинок 1900–03, в якому бував Паустовський К. Г. (архіт., іст.).

Вул. Саксаганського, 147/5. На розі з вул. Старовокзальною, фасадом звернений до пл. Перемоги.

Зведено за проектом і під керівництвом арх. А.-Ф. Краусса. Первісний проект передбачав єдину для всієї споруди висоту (три поверхи з підвалом). 1900 побудовано тільки наріжну секцію, об’єм з боку вул. Саксаганського споруджено 1903 вже чотириповерховим. 1966 проведено ремонт будинку з оновленням покриття наріжної вежки, про що свідчить дата на ній.

Складається з двох цегляних суміжних об’ємів, які являють окремі секції: наріжного триповерхового з підвалом, у плані Г-подібного і чотириповерхового з підвалом, у плані Г-подібного. Перекриття пласкі, дах двосхилий, з бляшаним покриттям. Входи: в головну секцію в центрі фасаду, в крило з боку вул. Старовокзальної – з подвір’я.

Оздоблений у стилі історизм з рисами неоренесансу. Площину стін розчленовано розкріповками, виділеними коринфськими пілястрами на рівні другого – третього поверхів і трикутними фронтончиками у завершеннях. Стіни рясно декоровано ліпленими деталями: маскаронами міфологічних істот і тварин у замкових каменях архівольтів вікон і тимпанах фронтончиків, орнаментом (плетениця, меандр). Особливо виразно оформлено скошене наріжжя будинку, що має на рівні третього поверху балкон з іонічними колонками.

Наріжжя завершено вежкою півсферичної форми, покритою бляшаною лускою, на якій встановлено шатро зі шпилем.

Будинок – найзначніша історична споруда поблизу пл. Перемоги.

1904–12 у свого гімназійного товариша Е. Шмуклера (згодом художник) тут бував Паустовський Костянтин Георгійович (1892–1968) – письменник. У ці роки навчався у Першій гімназії, з 1912 – на фізико-математичному факультеті Київського університету. 1913 переїхав у Москву. Цю адресу письменник згадує в автобіографічній «Повісті про життя».

Тепер на першому поверсі ресторан та магазин «Самсунг».

Література:

ДАК, ф. 163, оп. 41, спр. 5926; Хинкулов Л. Ф. Золотые ворота Киева. – К., 1988.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 1106.