Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Олена Мокроусова

2003 р. Звід пам’яток Києва

486.9. Житловий будинок, 1898–99 (архіт.).

Вул. Саксаганського, 81. На червоній лінії вулиці.

Первісна забудова ділянки сформувалась у серед. 19 ст. і була характерною для містобудівного розвитку Києва цього періоду. Її складали малоповерхові дерев’яні й цегляно-дерев’яні споруди. Оновили забудову нові домовласники – купець І. Шумський та його дружина М. Шумська, які придбали домоволодіння у 1898. Одразу після купівлі вони замовили арх. А. Крауссу проект прибуткового будинку. Наявний будинок майже не відрізняється від авторського проекту. Металевий ажурний парапет на даху та завершення центральної частини у вигляді грушоподібної бані зі шпилем, вкритої лусковою бляхою, тепер втрачені. Проїзд на подвір’я в лівій частині будинку, що за проектом закривався ажурними металевими кованими воротами, тепер перетворено на вікна.

Прямокутні віконні прорізи четвертого поверху головного фасаду замінено на напівциркульні. Отвір парадних дверей, який планувався прямокутним, з ажурним металевим піддашком (не зберігся), в натурі був виконаний напівциркульним.

Чотириповерховий з напівпідвалом, цегляний, тинькований, у плані Т-подібний, з розвиненим дворовим ризалітом. Перекриття пласкі, дах двосхилий (над основним об’ємом) і вальмовий (над бічним крилом), з бляшаним покриттям. Має одну секцію з парадними й чорними сходами. За первісним плануванням, на другому–четвертому поверхах розміщувалося по дві п’ятикімнатні квартири з коридорним двобічним розташуванням кімнат.

Службові приміщення квартир (кухня, ванна кімната тощо) було винесено у дворовий ризаліт.

Зведено у стилі історизм з рисами неоренесансу. Композиція головного фасаду симетрична. Осі виділено центральною і бічними розкріповками, завершеними аттиками. Ускладнений центральний аттик двоярусний, з верхнім трикутним фронтоном і розташованим нижче накладним лучковим, прикрашеним у тимпані пишним модифікованим картушем. Вертикальне членування фасаду на рівні третього – четвертого поверхів підкреслено напівколонами, канелюрованими в нижній частині. Насиченість декору на фасаді зростає від першого до четвертого поверху. Підвіконні та надвіконні фільонки оздоблено рослинним ліпленим орнаментом. Віконні прорізи акцентовано замковими каменями різної форми.

Будинок – характерний зразок творчої манери арх. А.-Ф. Краусса, являє цінність як елемент забудови вул. Саксаганського, що склалася переважно в кін. 19 – на поч. 20 ст. в період будівельного підйому.

Література:

ДАК, ф. 164, оп. 41, спр. 5633.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 1101.