Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пімсти смерть великих лицарів

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Звід пам’яток Києва

Віталій Отченашко

506.2. Житловий будинок, 1910 – 11 (архіт.).

Вул. Спаська, 6. На червоній лінії забудови вулиці, замикає перспективу пров. Хорива, домінує в навколишній забудові.

Власники садиби: Г. Боришпольська (з 1899), С. Спіліоті (з 1901), М. Колонно-Чосновський (з 1910), М. Грінберг (з 1913). Первісно на верхніх поверхах було по дві великі квартири з усіма вигодами, на першому – торговельні приміщення.

Шестиповерховий, з підвалом, цегляний, тинькований, у плані Т-подібний, односекційний. На лівому фланзі – проїзд у двір. Перекриття пласкі (залізобетонні й дерев’яні), дах вальмовий під бляхою. Центральна сходова клітка з ліфтовою шахтою освітлена через скляний ліхтар. Вирішений у стилі модерн.

Композиція чолового фасаду симетрична з активними вертикалями оригінальної центральної лоджії у формі витягнутого овалу та гранчастих бічних еркерів, що підносяться від другого до шостого поверхів. Вертикалі підкреслено вінцевими фігурними аттиками, оздобленими модерністською ліпниною (гірлянди, вінки, закрутки, маскарони) та вставками з синіх кахлів. Спрямованість догори підсилюють наріжні лопатки й видовжені за пропорціями прямокутні віконні прорізи в геометричному обрамленні (рамкові лиштви, підвіконні дошки, горизонтальні смужки: ромби, кола тощо). Перший рустований поверх сприймається як своєрідний стилобат з широкими лучковими та коробовими прорізами. Архівольт головного входу з півциркульною перемичкою декоровано клинчастим рустом. У стилістиці модерну виконано дерев’яні стулки парадних дверей та грати балконів у центральній лоджії.

Первісне оздоблення інтер’єрів частково збереглося. Дворовий фасад має спрощений характер.

Споруда – зразок київського житлового будівництва у стилі модерн.

Тепер на першому поверсі – офіс.

Література:

ДАК, ф. 100, оп. 1, спр. 756; ДАКО, ф. 1636, оп. 6, спр. 648.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 1543 – 1544.