Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш ворогів твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Михайло Кальницький

320. Особняк Русакова В. І., 1910–11 (архіт.).

Вул. Студентська, 3. На червоній лінії забудови вулиці, прокладеної на Лук’янівці у 1900-х рр. (первісна назва – Дика).

Особняк споруджений на замовлення техніка шляхів сполучень, колишнього селянина В. Русакова. Автор проекту, ймовірно, інж. І. Мацнєв, який працював у Службі рухомого складу тяги та майстерень Управління Південно-Західної залізниці. На першому поверсі будинку було шість кімнат і дві кухні, на другому – вісім кімнат і дві кухні, загалом – чотири квартири, одну з яких займав власник. У сад за будинком виходила відкрита дерев’яна веранда. Після смерті власника у 1913 особняк належав його родині, яка мешкала на першому поверсі до 1920-х рр. Двоповерховий, цегляний,у плані прямокутний з ризалітом з боку подвір’я.

На кожному поверсі міститься по дві квартири з парадним входом з боку вулиці та чорним – з подвір’я. При необхідності квартири на поверсі могли об’єднуватися в одну з блоком приміщень для прислуги.

Оформлений у стилі модерн. Головний фасад асиметричний, парадний вхід виділено ризалітом, підкресленим лопатками з геометричним орнаментом і завершеним аттиком з датою спорудження (1911). Ліворуч від входу влаштовано в’їзд на подвір’я, праворуч на другому поверсі – балкон. Вирішений у цеглі фасад має вставки з майолікових кахлів, гранітне облицювання цоколю, металеві гратчасті браму й огородження балкона. Парапет з модерністичним візерунком не зберігся. Залишилося столярне заповнення вхідних дверей та вікон.

Пам’ятка являє інтерес як зразок споруди для власника із середньозабезпечених верств населення.

Література:

ДАК, ф. 100, оп. 1, спр. 2131; ф. 163, оп. 6, спр. 177.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 834.