Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Звід пам’яток Києва

Ірина Абрамова, Ольга Ястребова

544.11. Житловий будинок, 1872 – 74 (архіт.).

Вул. Хрещатик, 46. На червоній лінії вулиці, в ряді щільної забудови кварталу. Споруджено на замовлення купця 1-ї гільдії Й. Ждановського за проектом арх. О. Шіле. У цілому функція, структура та зовнішній вигляд будівлі залишилися первісними, за винятком часткового внутрішнього перепланування та зміни деяких деталей декору (фриз).

Триповерховий, цегляний, тинькований, у плані П-подібний, з асиметрично розташованим арковим проїздом на подвір’я. До торця основного видовженого корпусу прилягає додатковий корпус – вставка на три віконні осі. Дах двоскатний, бляшаний. Планування коридорне.

Оформлений у стилі неоренесанс. Композиція чолового фасаду симетрична, п’ятидільна, грунтується на поступовому наростанні кількості осей віконних прорізів (від бічних частин) до центру.

Чоловий фасад на рівні другого – третього поверхів розчленований по вертикалі пілястрами, між якими знаходяться прямокутні вікна, декоровані різноманітними сандриками (пласкої, трикутної, лучкової форми), замковими каменями та ліпленням. Центральну частину виділено невеликим виступом ризаліту, завершеного розвиненим аттиком з лучковим фронтоном і півциркульним вікном. У пластичному оформленні фасаду дотримано ярусного принципу розміщення декору. Звис карниза оформлено часто поставленими декоративними кронштейнами.

Разом з іншими будинками кін. 19 ст., що збереглись у кварталі, споруда репрезентує давню забудову Хрещатика, є цікавим зразком житлової споруди Києва того часу.

Тепер офісний будинок, на першому поверсі – магазин.

Література:

ДАК, ф. 163, оп. 41, спр. 238, 618; Київ: Історичний огляд. – К., 1982; Строительство и архитектура. – 1983. – № 5.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 1844.