Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Змагатимеш до посилення сили, слави, багатства і простору
Української держави

Богдан Хмельницький

?

2017 р. Звід пам’яток України

Тетяна Скибицька

Торгові ряди, 1847 – 56 (архіт.). Пл. Інтернаціональна, 37, 38, 39.

Містяться в центрі головної площі міста. Місце для зведення і конфігурація торгових рядів, замовниками яких були місцеві купці, визначено планом м. Лебедина 1845. Початок будівництва відноситься до 1856. Автора проекту з’ясувати не вдалось. Споруда використовується за прямим призначенням.

Будівля одноповерхова на підвалах, цегляна, потинькована і побілена, перекриття пласкі. Має традиційну для такого типу споруд об’ємно-просторову структуру: торгові приміщення згруповані по периметру незамкнутого, що має в плані форму двох літер Г каре, оббудованого відкритою галереєю на спарених колонах (первісне планування 688частково порушене добудовами з західного боку додатковими перегородками). Виконано у спрощених формах пізнього класицизму. Головною темою фасадів є ритм спарених колон тосканського ордера, що відрізняються, як і плаский з кількома тягами антаблемент, характерним для провінційного будівництва порушенням ордерних пропорцій. У центрі північного фасаду в кін. 19 – поч. 20 ст. вбудовано вузький, на 3 вікна двоповерховий об’єм з тридільним аттиковим завершенням. Дверні отвори внутрішніх приміщень мають лучкові перемички.

Будівля є домінантою на центральній міській площі і композиційно об’єднує її забудову.

[ЦДІА РФ, ф. 1293, оп. 167, спр. 32, арк. 1; Державний архів Сумської обл., ф. 252, оп. 1, спр. 1; КиевНИИТИ. Методфонд. Научные рекомендации к опорному плану г. Лебедина Сумской области. – К., 1985.]

Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. . – К.: 2017 р., с. 688 – 689.