Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Змагатимеш до посилення сили, слави, багатства і простору
Української держави

Богдан Хмельницький

?

Новостав с (Берестечківська ТГ)

Історичні адміністративні поділи

В 1906 р. зафіксовано село Новостав Берестецької волості Дубенського повіту (10 верст від волосного центру) [Список населённых мест Волынской губернии. – Житомир: 1906 г., с. 60].

Довідка у Вікіпедії: uk.wikipedia.org

Указ Президії ВР УРСР від 7 червня 1946 р. «Про збереження історичних найменувань та уточнення і впорядкування існуючих назв сільрад і населених пунктів Волинської області»: село Колонія Липська, Новоставської сільської Ради Берестечківського району, іменувати село Липське. [Нині невідоме.]

Пам’ятки археології

Новостав-1. Поселення епохи бронзи розташоване за 0,4–0,5 км на схід від мосту через р. Гнила Липа. Зібрано кілька фрагментів стінок і днищ ліпних посудин, а також крем’яних відщепів.

Новостав-2. На території населеного пункту розташоване багатошарове поселення культур шнурової кераміки, черняхівської і давньоруського періоду. Пам’ятка локалізована на лівому березі р. Гнила Липа і займає дюнну підвищеність овальної в плані форми висотою близько 5 м та розмірами 100х250 м.

Новостав-3. На краю мису лівого берега р. Гнила Липа на відстані 0,5 км від церкви виявлено багатошарове поселення епохи бронзи і давньоруського періоду. Обстежене Г. Охріменком 2009 року.

Новостав-4. Поселення епохи бронзи розташоване приблизно за 0,2 км на південний захід від попереднього населеного пункту на території села. Його розміри становлять 150–170х200 м.

Новостав-5. Стоянка невизначеного часу розташована на пагорбі висотою понад 30 м (правий берег р. Гнила Липа) за 1,5 км на південний схід від церкви.

Джерела

Охріменко Г. Археологічні дослідження Т. Л. Бітковської та авторів на території Горохівського району / Г. Охріменко, О. Борисова, О. Березко, І. Маркус // Минуле і сучасне Волині та Полісся : Рух опору тоталітарним і окупаційним режимам на теренах Волинської області. Горохівщина в історії Волині : наук. зб. – Луцьк, 2009. – Вип. 31. – С. 14.

Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Волинська область. Пам’ятки археології. – К.: 2018 р., с. 81 – 82.