Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни

Богдан Хмельницький

?

2009 р. Реконструкцію вежі Домініканського монастиря XV-XVIII ст. у Підкамені на Львівщині…

2009 р. Реконструкцію вежі Домініканського монастиря XV-XVIII ст. у Підкамені на Львівщині розпочнуть цього року

Дата: 13.08.2009

Реконструкцію вежі монастиря «Походження Дерева Хреста Господнього» Студійського уставу УГКЦ у селищі Підкамінь Бродівського району розпочнуть цього року. Зокрема про це йшлося 12 серпня під час робочої поїздки голови Львівської ОДА Миколи Кметя у Бродівський район. Зокрема Кміть запропонував керівництву села та району звернутися до Львівської облради про виділення 350 тис. грн на реконструкцію саме вежі монастиря, оскільки вона в аварійному стані і є небезпека обвалу.

Селищний голова Підкаменя відзначив, що протягом останнього року вежа похилилася значно більше, ніж це було раніше.

Довідка ЗІКу. Домініканський монастир у смт. Підкамінь є пам’яткою XV-XVIII ст. Тепер це монастир «Походження Дерева Хреста Господнього» студійського уставу.

Будівництво обителі пов’язане з пам’яткою природи – Каменем – пісковим останком висотою 17 м і шириною 8-10 м із прямовисними стінами. Результати археологічноархітектурних досліджень засвідчують існування на Камені в часах ГалицькоВолинського князівства (ХІІІ ст.) храму, який мав оборонний характер. Це була двоярусна споруда: перший поверх – келії, другий – церква.

До цього часу належать дві печери, розміщені у глибині гори під теперішнім монастирем. Одна з них, з більшим входом, служила підземним храмом, інша, менша за розмірами, була келією. До наших днів збереглися лише пізніші поховання ХVІІ ст., які оточують Камінь.

На стінах монастиря та церкви збереглися пам’ятні плити фундаторів. Серед них були магнатські роди Вишневецьких, Чарторийських, Любомирських, Собеських, Потоцьких, Калиновських. Найцінніші пам’ятки комплексу: костел Успiння Пресвятої Богородицi (1464-1760 рр.); монастирськi келiї (1612-1746 рр.); обороннi споруди монастиря (мури, дзвiниця, башти) (1702 р.); коринфська колона з фігурою Богородиці (1719 р.); каплиця Св. Параскеви (1739-1741 рр.).

Під час світових воєн монастир зазнав значних втрат і на початку 40-х років закрився. У 1946 р. радянська влада організувала тут тюрму. Щоб зігрітися, в’язні спалили всі дерев’яні речі, крім Чудотворного Розп’яття ХVІІ ст. У 50-х рр. тут засновано психоневрологічний інтернат, храм перетворено в конюшню, а потім у гараж.

У 1997 р. сакральні споруди та частину келій передано монахам Студійського Уставу Української Греко-Католицької церкви. Почалась робота з відновлення обителі.