Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи

Богдан Хмельницький

?

2010 р. На Харківщині вирішили передати у приватну власність старовинну садибу з парком

Марія Малевська, Олександр Бринза

Дата: 22.04.2010

Здаємо в оренду палац – задарма. Довгочасно. Можливі варіанти продажу. Рік будівництва – 1778. На Харківщині вирішили передати у приватну власність старовинну садибу з парком, яка ще за наказом імператора Олександра Третього отримала статус заповідника.

Садиба шукає господаря. Маєток 18 сторіччя із шістдесятьма гектарами землі харківські посадовці готові віддати – задарма. За однією з версій, архітектором цього палацу був Растреллі.

Кілометрів зо 50 від Харкова. Старий Мерчик. Денис із Владою сюди приїхали на фотосесію. Фотограф Денис останнім часом має чимало замовлень – і від музик, і від акторів, а надто від молодят – на ось такі знімання на фоні старовинних будівель.

Денис Фесенко, фотограф: Ну, сейчас пошла такая тенденция – все стараются снимать в ретро-стиле, это могут быть разные эпохи, разные года, и очень большой популярностью пользуются вот такие здания.

Садиба статського радника Шидловського, пам’ятка національного значення, порожнює вже понад десять років. З будівлі винесли все, що можна – лишилися самі стіни.

В обласному управлінні архітектури та містобудівництва вже навіть пакет документів готують для продажу маєтку. Якщо держава, мовляв, не може опікуватися пам’яткою, треба віддати її у приватні руки.

Галина Черкашина, керівниця відділу охорони пам‘яток архітектури: Если человек возьмется за это, а может быть, он будет вообще лишен арендной платы! Он будет свою арендную плату вкладывать в реставрацию, реабилитацию комплекса.

Андрій Парамонов, історик:

– А чего ж они ее не отдали, когда мы ее просили?

– А вы просили?

– Да.

В Україні, стверджує історик та директор «Приватного музею міської садиби» Парамонов, жодної такої споруди – в стилі Людовика 16-го – не збереглося. Андрій Парамонов має особисту образу на посадовців. 5 років тому, був інвестор з Америки – який працює в туристичній галузі, і якому сподобався проект «Старий Мерчик».

Андрій Парамонов, директор приватного музею міської садиби: Мы его подавали на конкурс, он был одним из лучших и приемлемых для инвесторов иностранных, то есть они готовы были вложить в него деньги.

Тоді йшлося про 10 мільйонів доларів. Посадовці відповіли категоричною відмовою. Тепер – шукають господаря для маєтку самі. На прохання «Вiкон» фахівці з оцінювання нерухомості намагаються скласти садибі у Старому Мерчику – ціну. Цифр не виходить.

Наталія Долгова, директорка департаменту інвестиційно-консалтингової компанії: Вложение денег начнется с окружной дороги города Харькова! То есть, дорога на Мерчик, в Мерчике, подъезд к усадьбе, и начинается усадьба.

Внаслідок дискусії доходять висновку: новий господар палацу з парком має бути або божевільним, або меценатом, або Рокфеллером.

Інна Сердюкова, голова регіонального відділення «Асоціації спеціалістів оцінки»: Вы знаете, активный возраст человека – 30 лет. Инвестор не доживет до того момента, когда начнет возвращаться сумма вложенных инвестиций.

Насправді, кажуть цінувальники, держава тепер намагається знайти не так господаря для садиби, як 10 мільйонів доларів. Якщо інвестор відреставрує палац власним коштом, ці мільйони будуть збережені для бюджету.

Джерело: СТБ