Заріччя с
Історичні адміністративні поділи
В 1906 р. зафіксована деревня Заречье Вербської волості Володимир-Волинського повіту (10 верст від волосного центру) [Список населённых мест Волынской губернии. – Житомир: 1906 г., с. 34].
Довідка у Вікіпедії: uk.wikipedia.org
Пам’ятки археології
Двошарове поселення (ІІІ–ІV ст. н. е. і давньоруського періоду) розташоване на північно-західній околиці села на пологому схилі першої надзаплавної тераси лівого берега р. Луги заввишки 6–8 м над рівнем заплави. Відкрите розвідкою В. Івановського і В. Коноплі 1987 року. Речові матеріали, представлені фрагментами ліпної і гончарної кераміки, зібрано в середній частині берегового схилу. Територія пам’ятки займає площу орієнтовно 1 га.
Багатошарова пам’ятка доби бронзи, ІІІ–ІV ст. н. е. і давньоруського часу розташована в північно-західній частині села на пологому схилі першої надзаплавної тераси лівого берега р. Луги заввишки 4–6 м над рівнем заплави. Відкрита розвідкою В. Івановського і В. Коноплі 1987 року. З території поселення площею близько 1 га зібрано уламки посуду й окремі вироби з кременю тшинецько-комарівської культури, а також ліпну і гончарну кераміку вельбарської культури та давньоруського часу.
Багатошарова пам’ятка епох неоліту, бронзи, ІІІ–ІV ст. н. е. і давньоруського часу розташована за 0,3 км на північ від села на мисі першої надзаплавної тераси лівого берега р. Луги заввишки 8–10 м над рівнем заплави. Відкрита розвідкою В. Івановського і В. Коноплі 1987 року. Площа пам’ятки становить 2 га. Розкопки не проводилися. З території поселення зібрано уламки кераміки, крем’яні сокири і серпи, різноманітні вироби волино-люблінської та тшинецько-комарівської культур, а також фрагменти посуду вельбарської культури і давньоруського періоду.
Давньоруське поселення розташоване на північно-східній околиці села на схилі першої надзаплавної тераси лівого берега р. Луги заввишки 10–12 м над рівнем заплави. Обстежене розвідкою В. Івановського і В. Коноплі 1987 року. Фрагментований гончарний посуд ХІ–ХІІІ ст. зібрано з території присадибних ділянок на площі близько 2 га. Деякі екземпляри декоровані нарізними горизонтальними лініями.
Інше поселення давньоруського періоду розташоване в північно-східній частині села на мисі першої надзаплавної тераси лівого берега р. Луга заввишки 4–6 м над рівнем заплави. Обстежене розвідкою В. Івановського і В. Коноплі 1987 року. Розкопки не проводилися. З території присадибних ділянок площею понад 1 га зібрано уламки гончарного посуду Х–ХІІІ ст., частина яких орнаментована горизонтальними лініями.
Джерела
Конопля В. М. Звіт з роботи Західнобузького розвідкового загону волинської археологічної експедиції 1987 р. [Рукопис] / В. М. Конопля. – Львів,1987.
Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Волинська область. Пам’ятки археології. – К.: 2018 р., с. 44 – 45.