Пам’ятний знак загиблим в Афганістані
Павло Степанідін
Пам’ятний знак уродженцям Конотопського району, які загинули в Афганістані, 1989 (іст.). Пр-т. Леніна, сквер.
З 1979 по 1989 у бойових діях у складі Збройних сил СРСР на території Демократичної Республіки Афганістан брали участь більше 350 жителів міста та Конотопського району. З них не повернулися з Афганістану 12 воїнів. З Конотопу: капітан В.Чепурний, прапорщик В.Зарецький, рядовий І.Ішутов, капітан О.Максименко. З Конотопського району: прапорщик М.Курсов, рядовий М.Овдієнко, рядовий О.Максимович, рядовий С.Волков, прапорщик В.Назаренко, рядовий В.Гаркуша, рядовий В.Кича, молодший сержант В.Назаренко.
У 1989 встановлено пам’ятний знак, що являв собою гранітну брилу прямокутної форми /1,40 х 0,35 м/ на похилій гранітній плиті /1,65 х 1,20 м/, що була встановлена на невисокому одноступінчастому цегляному стилобаті. На чоловому боці пам’яткого знаку – меморіальний напис, під ним – зображення гвоздики. У центральній частині плити – зображення п’ятикутної зірки, а під ним викарбовано прізвище Героя Радянського Союзу: «Чепурний Володимир Миколайович». На бічних частинах плити – прізвища 12-ти загиблих.
У 2013 році об’єкт реконструйовано. У сквері по вул.Леніна збудовано капличку на честь Олександра Невського – покровителя військових, центральне панно, праворуч від якого збудовано пам’ятник та пам’ятний знак. Автор меморіального комплексу – Ю.Ведмідь.
Пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам /4 м/ являє собою скульптурну групу. За спиною трьох фігур: бійця-десантника, стрільця та снайпера встановлено скелю /4,3 м/ з цементу, каменю та натурального піщаника. Над скелею вставлені три журавлі.
Праворуч від пам’ятника розташовано прямокутний горизонтальний п’єдестал, облицьований гранітом, на якому розміщено 12 пам’ятних дощок з фотографіями та персональними даними загиблих воїнів-інтернаціоналістів з Конотопа та Конотопського р-ну. Написи на пам’ятних дошках зліва направо.
Праворуч від п’єдесталу за пам’ятними дошками розміщено пам’ятний знак, у верхній частині якого – присвятний напис, зображення п’ятикутної зірки, двох тюльпанів та панамиафганки. У нижній частині пам’ятного знаку зображення «вічного вогню» та написи.
На центральному панно, до якого ведуть 14 сходинок зображено земну кулю, знизу обрамлену лавровим вінком та написи «Інтернаціоналістам і миротворцям Конотопщини», «Алжир, Ангола, Афганістан, Бангладеш, В’єтнам, Ефіопія, Іспанія, Ємен, Ірак, Камбоджа, Китай», «Куба, Лаос, Мозамбік, Монголія, Північна Корея, Сирія, Сомалі, Угорщина, Фінляндія, Чехословаччина, Югославія».
[Паспорти військових поховань Сумського обласного військкомату. Облікові картки №№ 661, 662, 663, 664, 666, 667, 668, 669, 670, 671; Чорні тюльпани : Афганський мартиролог України. – К., 1999. – С. 419 – 430.]
Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Сумська область. – К.: 2017 р., с. 487.