Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину,
якщо цього вимагатиме добро справи

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Елла Піскова, Галина Скляренко, Наталія Янко

2003 р. Звід пам’яток Києва

443.14. Пам’ятник першій Київській Раді робітничих депутатів, 1985 (мист.).

На центральній алеї парку, ліворуч від входу до головного навчального корпусу.

Автори – ск. М. Рапай, арх. О. Герасименко. Розміри: заг. вис. – 3,15 м, вис. фігур – 0,63 м, блоки – 0,7 × 3,3 × 0,7 м.

Присвячений першій Київській Раді робітничих депутатів, яка у листопаді–грудні 1905 відігравала значну роль у революційному русі в місті. Перший її пленум відбувся 30 жовтня в головному навчальному корпусі КПІ. 18 листопада Рада підтримала повстання саперів під керівництвом Б. Жаданівського, оголосивши загальний політичний страйк.

Після поразки повстання і запровадження в Києві воєнного стану діяла у підпіллі. 12 грудня за її рішенням розпочався загальний страйк робітників міста. У цей період вона стає центром і єдиним визнаним органом влади створеної у фабрично-заводському районі Києва Шулявці, робітничої – «Шулявської республіки». Під час розгрому останньої царськими військами 16–17 грудня 1905 членів Київської Ради робітничих депутатів було заарештовано, на територію КПІ введено війська.

Об’ємно-просторова архітектурно-скульптурна композиція пам’ятника складається з прямокутних блоків сірого граніту, що встановлені вертикально на стилобаті з чотирьох гранітних плит.

У верхній частині архітектурного об’єму середній гранітний блок відсунуто назад і вмонтовано п’ятифігурну бронзову скульптурну групу, що символізує учасників революційних подій. У центрі двоє робітників – один з прапором, на якому написано «Геть царат», інший – у напруженому русі вперед.

Поряд з ними – студент у довгій шинелі, обабіч – два робітники з рушницями. Пластика скульптурних постатей реалістична, детально відтворено історичні атрибути. На чоловому боці пам’ятника анотаційний напис накладними бронзовими літерами.

Пам’ятник органічно вписано у сформований архітектурно-природний ландшафт комплексу інституту.

Література:

История Киева. – К., 1984. – Т. 2; Шморгун П. М. Ради робітничих депутатів на Україні в 1905 р. – К., 1955; Шморгун П., Корольов Б., Кравчук М. Київ у трьох революціях. – К., 1963.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 965.