2003 р. Звід пам’яток Києва
Марія Кадомська, Наталія Кондель-Пермінова, Юрій Нельговський
443.18. Парк, поч. 20 ст. (містобуд.).
Просп. Перемоги. На схилі пагорба між будівлями інституту та просп. Перемоги. Територія – 12 га. Закладення парку передбачено конкурсним проектом І. Кітнера.
На поч. 1899 дирекція інституту звернулася до Управління державного майна Київського генерал-губернаторства з проханням надіслати з лісництва саджанці та насіння. З фастівського лісництва мали надійти сіянці дикого каштану, з бердичівського – береста, з Юзвинського (ст. Калинівка) – липи, з черкаського – інших порід дерев. У наступному році саджанці отримано з університетського ботанічного саду й садівництва В. Крістера у Києві. 1900 під керівництвом проф. П. Сльозкіна зроблено планування алей і доріжок.
Планування вирішено в пейзажному стилі. Головною композиційною віссю парку є поперечна алея з каштанів, що бере початок від просп. Перемоги навпроти входу до зоопарку. Ця алея по пологому схилу підводить до головного навчального корпусу інституту. Перед нею розкритим в бік парку величезним курдонером створено просторий озеленений партер, доповнений п’ятьма стрункими ялинами перед головним фасадом будинку. Триповерхова система основних доріг доповнена алеєю вздовж довгої осі парку, а також кількома звивистими прогулянковими алеями в його глибині.
Паралельно просп. Перемоги прокладено додаткову алею завширшки 5 м, обсаджену каштанами, зручну для пішоходів. Від проїжджої частини вона відокремлена широкою партерною смугою трав’яних газонів, доповненою з боку магістралі живою огорожею з чагарників. У парку налічується 25 видів насаджень, основними з яких є липа, клени гостролисті і сріблясті, ялина, дуб, каштан, береза, акація біла, берест, тополя, ясен. Є також екземпляри дорослої сосни Веймутова, групи модрини.
У північно-східній частині парку, біля входу з боку просп. Перемоги поряд зі станцією метро 1967 споруджено пам’ятник викладачам, співробітникам та студентам політехнічного інституту, загиблим у роки Великої Вітчизняної війни 1941–45.
Література:
ДАК, ф. 18, оп. 1, спр. 1, 87; Киевлянин. – 1900. – № 243; Шулькевич М. М., Дмитренко Т. Д. Киев. – К., 1978.
Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 969.