Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Здобудеш Українську державу або згинеш у боротьбі за неї!

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Звід пам’яток Києва

Людмила Рилкова

489.1.29. Майстерня столярна, 1904 (архіт.).

Корпус № 23. На північ від комплексу Свято-Троїцького (Микільського) лікарняного монастиря, прибудована до північного прясла оборонного муру кін. 17 – поч. 18 ст.

Нове приміщення столярної майстерні споруджено за проектом арх. Є. Єрмакова у зв’язку з великим обсягом столярних робіт у монастирі. Під час копання котловану було знайдено скарб срібних монет 18 ст. та каблучку (передані у ризницю собору Успіння Пресвятої Богородиці). Крім майстерні, у будинку містилися келії, кухня та їдальня для працюючих тут. Будівля пошкоджена під час артобстрілу 9 – 11 червня 1920.

В 1920-х рр. майстерня перебувала у віданні Інвалідного містечка, пізніше – заповідника, 1940 закріплена за школою народних майстрів. Зазнала значних руйнувань у 1942 – 43. Відбудована 1949 трестом «Будмонумент» для скульптурних майстерень та житла, згодом тут містилися столярні майстерні та механічний цех «Укртеамонтажу». Останній ремонт проведено в 1990-х рр.

Двоповерхова, цегляна, у плані прямокутна. Дах вальмовий з бляшаною покрівлею. З урахуванням протипожежних заходів товщина стін – бл. 0,75 м. Первісне планування не збереглося. На кожному поверсі – два приміщення, більше з яких зального типу.

Перекриття пласкі, сходи двомаршові, залізобетонні.

Оформлена у цегляному стилі. Горизонтальний характер композиції південного фасаду підкреслено профільованим міжповерховим і підвіконним гуртами та карнизом. Ритм віконних прорізів з лучковими перемичками, завершених на другому поверсі П-подібними сандриками, відрізняє чоловий фасад від глухих торцевих. Вхід у будинок на південному фасаді віднесено до східного наріжжя.

Будинок – зразок монастирської господарської споруди поч. 20 ст.

З 1990-х рр. – книгосховище Національної історичної бібліотеки України.

Література:

НКПІКЗ, фонди, КПЛ – А-23;ЦДІАУК, ф. 128, оп. 1 заг., спр. 3090; оп. 3 друк., спр. 182.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 1291.