Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

2003 р. Звід пам’яток Києва

Інна Гречина, Михайло Кальницький, Тетяна Товстенко

2003 р. Звід пам’яток Києва

План другого поверху

268.3. Житловий будинок, 1903–04 (архіт.).

Пров. Михайлівський, 24/9. На розі з вул. Ірининською. Ділянка зі значним перепадом рельєфу з боку пров. Михайлівського, з відступом від тротуару бл. 3 м, обмежена високою підпірною стіною, що облицьована бутом і має чотиримаршові широкі гранітні сходи, які ведуть з нижнього рівня провулка на ріг вул. Ірининської.

Зведений на замовлення лікаря І. Бендерського як прибутковий будинок.

П’ятиповерховий, цегляний, пофарбований, у плані Г-подібний зі скошеними наріжжями, двосекційний (мав по дві квартири на поверсі у кожній секції). Перекриття пласкі.

Вирішений у цегляному стилі. Фасад, звернений у пров. Михайлівський, складається з двох секцій, зміщених по вертикалі через перепад рельєфу. Наріжний об’єм фасаду має тридільну структуру з двома бічними розкріповками, увінчаними прямокутними фронтонами. Другий об’єм має п’ятидільну структуру з трьома розкріповками, завершеними аналогічно. У центральній розкріповці влаштовано вхідний портал з напівциркульним завершенням, у бічній – проїзд квадратного окреслення з двома невеликими напівциркульними вікнами над ним. Увесь декор змодельовано в цеглі. Основними його елементами є руст (перший і другий поверхи), замкові камені над вікнами, аркатура над карнизом. Вікна третього поверху в бічних розкріповках наріжного об’єму увінчані трикутними профільованими сандриками.

Фасад з боку вул. Ірининської – тридільний за структурою, з центральною розкріповкою. Перші два його поверхи звернені до приямка, через який на рівні третього поверху перекинуто місточки до входів. Обидва фасади підкреслені вертикальними членуваннями.

Являє інтерес оригінальне розміщення будинку в умовах складного рельєфу.

Тепер перебуває на капітальному ремонті.

Література:

ДАКО, ф. 1, оп. 240, спр. 161.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 688 – 689.