Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи

Богдан Хмельницький

?

Житловий будинок з історією (№ 9)

Житловий будинок з історією (№ 9)

Розмір зображення: 600:800 піксел

Будинок, у якому жив М. Грушевський (вул. Паньківська, 9) – пам’ятка історії (початок XX століття) [Постанова Кабінету міністрів України № 1761 від 27.12.2001 р. “Про занесення пам’яток історії, монументального мистецтва та археології національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України”].

Будинок, у якому жив український історик, політик і громадський діяч М.С. Грушевський (вул. Паньківська, 9) – пам’ятка історії (початок XX століття) [Постанова Кабінету міністрів України № 928 від 3.09.2009 р. “Про занесення об’єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України”].

Будинок, в якому зараз розміщується музей Грушевського, був збудований на п. ХХ ст. У 1908 цей будинок разом із садибою був придбаний родиною Грушевських.

Того ж року починається зведення нового семиповерхового прибуткового будинку в стилі українського модерну на розі вул. Паньківської і Микільсько-Ботанічної, яке завершилося у 1910 р. (архітектори Брадтман Е. та Кричевський В.). Частину цього будинку займала родина Грушевського, а частина здавалася в оренду. Триповерховий будинок використовувався як флігель.

Під час наступу більшовицьких військ у 1918 р. будинок Грушевських потрапив під артилерийський вогонь.

У 1921 р. семиповерховий будинок був остаточно знищений: його висадили у повітря.

Родина Грушевських знову оселяється в триповерховому будинку. У 1924-1931 рр. тут мешкав і сам М. Грушевський. В будинку мешкали також його донька Катерина, брат Олександр, небіж Сергій Шамрай, які були непересічними істориками, етнографами, літературознавцями.

У будинку Грушевських свого часу проживали відомі представники української науки та культури, зокрема вчений, академік Олекса Новицький, художники Анатоль Петрицький, Василь та Федір Кричевські. В оселі Грушевських бували відомі діячі Центральної Ради, співробітники Історичної секції ВУАН та члени Наукового товариства імені Шевченка.

Після смерті М. Грушевського будинок поступово перетворюється на комунальну квартиру.

Після ІІ світової війни на місці прибуткового будинку Грушевських був збудований новий житловий будинок у стилі “сталінського неоренесансу”.

Підготовка до відкриття музею почалася у 1992.

У 2006 тут був відкритий історико-меморіальний музей Михайла Грушевського.

Внутрішнє планування будинку не зазнало істотних змін. Частково збереглися груби, паркет, двері, віконні рами з наборами, металеві грати на сходах і балконах, декоративне оздоблення інтер’єрів.

Для облаштування меморіальної експозиції було використано меморіальні меблі та побутові речі Грушевських, книги з особистої бібліотеки М. Грушевського, унікальну колекцію яких вдалося зібрати музею. Історична експозиція розповідає про життя та діяльність видатного історика, його родину та учнів, містить унікальні фотографії та листи М. Грушевського.