Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш
ворогів твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

2017 р. Звід пам’яток України

Віктор Вечерський

Парк «Нескучне» (архіт.). Парковий комплекс розташований у мальовничій лісистій місцевості на західній околиці міста, за 2 км від його центру.

Рельєф гористий, з численними пагорбами, долинами, ярами й озерами. Займає площу близько 260 га. З них 2 га займає забудова і 15 га – водойми. Включає садибу головного управителя маєтків Л. Є. Кеніга (будинок і господарський корпус), ділянки природного лісу, дендрарії, ландшафтні галявини, на одній з яких влаштовано «Грот німф», три велики ставка та дослідні лісові ділянки.

Ландшафтний парк «Нескучне» був організований власниками Тростянецького маєтку на початку ХІХ ст. на основі природного масиву дубового лісу. Струмок Тростянець, що витікав з лісового урочища й дав назву місту, був перекритий загатами у кількох місцях, унаслідок чого утворився каскад ставків. У 1809 на честь 100-річчя Полтавської битви в парку збудовано «Грот німф» – типову для того часу «романтичну руїну». У 1911 на верхньому плато зведено муровані будівлі садиби головного управителя маєтків Л.Кеніга.

З 1923 тут організовано Червонотростянецьку лісову дослідну станцію, на якій працювали видатні вчені, у тому числі академіки П.Погребняк, А.Жуков, професори Д.Лавриненко, П.Пастернак та інші. Нині лісова дослідна станція входить до складу Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації імені Г.Висоцького (Харків).

Парк (архіт.). Парк ландшафтного типу майстерно організований з використанням лісу, що існував навколо величезних ставків. Це одне з найстаріших насаджень дуба, віком понад 300 років, з супутніми породами до 250 років (ясена, липи, бука, клена й інш.). Нарівні з ділянками природних насаджень в парку є багато штучних насаджень віком до 150 років, з участю таких цінних порід, як модрина, горіх, дуб червоний, оксамит, сосна чорна, ялина. Є окремі екземпляри гінкго, софори японської, айви тощо. Навколо будинку управителя розплановано партер з використанням різновидів туї.

Парком серед могутніх дерев прокладена мальовнича дорога, що то спускається до берегів ставків, то вибігає вгору схилом.

Грот німф (архіт.). Грот німф розташований у глибині парку на нижніх позначках рельєфу. Використовувався як паркова альтанка для усамітнення. Це цегляна, баняста споруда діаметром біля 10 м, в яку веде вхід у вигляді стрілчастої арки, фланкованої неглибокими також стрілчастими гротами. Гроти і вхід облицьовані великими блоками необробленого вапняка. Ззовні грот задерновано.

Будинок головного управителя маєтками (архіт). Будинок головного управителя маєтками Л.Кеніга, збудований у 1911, мурований, двоповерховий.

Був спалений у 1943 й після того відбудований з деякими змінами. Поставлений на вісі під’їзної алеї. Проте структура чолового фасаду не симетрична, як мало б бути при такій містобудівній композиції, а дисиметрична. Будинок вирішений в силістиці архітектури модерну. Над головним входом підноситься квадратового плану вежа, увінчана куполом.

На фасадах є ризаліти й кріповки. Чоловий фасад членують лопатки, між якими розмішені вузькі високі вікна. На відміну від чолового фасаду, на бічних і тильному садовому фасадах другий поверх виконаний у вигляді пластичної мансарди. Над схилами даху підносяться димоходи, що урізноманітнюють загальний силует будівлі.

Внутрішнє розпланування складне, багатокамерне. Воно зазнало змін протягом 20 ст. В інтер’єрі збереглися фрагменти ліпленого штукатурного декору стель і верхніх частин стін, а також оригінальні кахляні каміни.

Будинок мурований з цегли. Стіни зовні й усередині потиньковані й пофарбовані на фасадах у білий і теракотовий кольори. Підлоги дощані. Перекриття плоскі, балкові. Мансардний дах по дерев’яних кроквах укритий покрівельною сталлю.

Поряд з будинком управителя міститься одноповерховий, цегляний, Г-подібного плану господарський корпус лінійного багатокамерного розпланування. Зі сходу до нього прилягає прямокутна в плані невисока вежа.

Парк «Нескучне» з будівлями поч. 19 та поч. 20 ст. є унікальним на теренах Сумщини зразком ландшафтного парку, створеного на основі природного лісу, як складової частини великої капіталістичної економії.

[Вейсберг Б. С. От Десны до Ворсклы / Б. С. Вейсберг, П. А. Нестеренко, П. А. Стефаров. – Х., 1986. – С. 67-72; Вечерський В. В. Спадщина містобудування України : Теорія і практика історико-містобудівних пам’яткоохоронних досліджень населених місць / В. В. Вечерський. – К.: НДІТІАМ, 2003. – 560 с.; Дейнека А. И. Памятники архитектуры Сумщины / А. И. Дейнека. – Х., 1989. – С. 105-106; Краткий очерк Тростянецкого имения г. г. наследников д. с. с. Л. Е. Кениг в сельскохозяйственном и лесном отношениях. – Ахтырка, 1912; Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. В 4-х т. – К., 1986. – Т. 4.- С. 30.]

Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Сумська область. – К.: 2017 р., с. 1268 – 1269.