2018 р. Звід пам’яток України
Розмір зображення: 800:576 піксел
Михайлівська церква (мур.), 1787 р., с .Великий Окорськ, Локачинського р-ну.
Михайлівська церква побудована у 1787 p., дзвіниця – у кінці XVIІІ століття. Внутрішній притвор поєднаний з нефом, однак в інтер’єрі він має самостійне значення, не залежить від нави і поєднується з нею високою аркою. Прямокутна апсида, окрім головного західного входу, має і низький південний вхід. Нава, наближена по формі до квадрату, перекрита дерев’яним пірамідальним восьмигранником (на парусах), Його зовнішнє завершення з високим ліхтарем і куполом на тонкій основі. Зроблений у псевдоруському стилі. Апсида і притвор мають плоскі перекриття. Нижня частина споруди по фасадах укріплена контрфорсами.
Церква цегляна, тридільна, відповідає традиціям українського православного зодчества. З північно-західного боку розташована двоярусна дзвіниця. Перший ярус – цегляний, укріплений контрфорсами, другий – дерев’яний каркасної конструкції, покритий восьмигранним шатром.
У кінці ХІХ століття церква не діяла, очевидно, була зруйнована пожежею. Відбудова після пожежі почалася у 1907 р., коли первісний цегляний купол був замінений восьмигранним шатром дерев’яної конструкції. Відбудова здійснювалася коштом парафіян – допоміг місцевий поміщик Болеслав Рихлінський.
Війна 1914 р., післявоєнна розруха затримували і ускладнювали відбудову. У 1984-1985 рр у церкві був облаштований будинок громадянської панахиди. Для цього був розбитий іконостас, а на стінах повісили портрети пар-тійних вождів. З часом жителі села почали збирати кошти на оновлення храму.
Художники з Луцька, використавши частини старого іконостасу та ікони, що збереглися у дзвіниці, зуміли відновити його майже у первісному вигляді.
Церква була перекрита і відремонтована ззовні. Весною 1989 р. у присутності багатьох віруючих і священнослужителів відбулося освячення храму.
У Музеї волинської ікони зберігаються пам’ятки ХVІІ–ХVIIІ століття з церкви с. Великий Окорськ, які були привезені з кількох експедицій Волинського краєзнавчого музею у 80-х рр. XX ст. Це – ікони «Зішестя Святого Духа на апостолів», «Святий Іоан», «Святий Георгій», Царські Врата зі сценою «Благовіщення», скульптура «Непорочне зачаття».
Двохярусна дзвіниця. Перший ярус – цегляний, укріплений контрфорсами, другий – дерев’яний каркасної конструкції, покритий восьмигранним шатром.
Джерела та література:
Карпюк Л. Ікони Святого Юрія Змієборця XVI-XVIII століть з колекції ВКМ / Л. Карпюк // Волинська ікона : дослідження та реставрація : наук. зб. – Луцьк , 2009. – Вип. 16. – С. 48 – 52;
Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР: (Ил. справ.-каталог). В 4-х т. – К. : Будівельник, 1983 – Т. 2;
Рожко В. Волинь – оберіг українського православ’я / В. Рожко // Літопис Волині / Інститут дослідів Волині. – Вінніпег, 1999. – Ч. 19-20. – С. 32-39;
Ткачук А. Михайлівській церкві с. Великий Окорськ – 225 років. Електронний ресурс
Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Волинська область. Пам’ятки архітектури і містобудування. – К.: 2018 р., с. 284 – 287.