[1990 р.] Паспортна інформація
Палеолітична стоянка Ак-Кая
Пам’ятка археології
Палеоліт – мустьєрська доба.
Розміщення:
Автономна Республіка Крим, Білогорський р-он, балка Червона на північно-західній кінцевості скельного масиву Ак-Кая.
Загальний опис:
“Кущ” стоянок мустьєрського часу розташований в гротах та на відкритих майданчиках в балці Червоній, яка клином врізається в північно-західний масив скелі на відстані до 500 м. Схили балки вінчають доволі високий (10-15 м.) скельний бар’єр. Культурні відкладення потужністю до 3 м виявлені в місцях розкопок: автор розкопок надав розкопам назви Ак-Кая, Заскальне, балка Червона. Під час розкопок знайдені багаточисельні кістки тварин (також кістки та бивні мамонтів), риб та десятки типів крем’яних знарядь: гостроконечникових ножів, скребел, проколок, наконечників списів та ін. На стоянці Заскальна VI була знайдена щелепа дорослого неандертальця та кістяк дитини, покладений на бік вздовж навісу головою на південь.
Історична довідка:
“Кущ” стоянок в гротах масиву Ак-Кая виник в мустьєрську епоху. Крем’яні знаряддя вперше виявлені тут геологом В.Ф. Петрунем в 1964 р. Розкопки пам’ятки систематично ведуться Ю.Г. Колосовим з 1970 р. Матеріали зберігаються в фондах та архіві Інституту археології АН УРСР.
Облікова інформація:
Взято на охорону згідно Рішення Виконавчого комітету Кримської обласної Ради депутатів трудящих № 595 від 5 вересня 1969 р.
Охоронний № : 805
Основна бібліографія, архівні дані:
Колосов Ю. Белая скала.- Сімферополь, 1977.
Ілюстративні матеріали:
Схематичний план розташування палеолітичної стоянки.
Фото загального вигляду.