Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пам’ятай про великі дні наших Визвольних змагань

Богдан Хмельницький

?

2007 р. Майже дві тисячі жертв політичних репресій перепоховали у Биківні

Наталія Жижко, Дмитро Большаков

Дата: 28.10.2007

Останки майже двох тисяч жертв сталінських репресій провели в останню путь згідно за християнським обрядом сьогодні в Биківні. Уперше за весь час подібних перепоховань церемонія відбулася з військовими почестями. Окрім офіційних осіб та родичів жертв репресій, у церемонії взяли також участь представники польської дипломатичної місії. Адже сред репресованих енкаведистами – кілька сот поляків.

Чотири гектари землі сумнозвісного Биківнянського лісу. На ділянці, яку з 1937-го року НКВС використовував для своїх спеціальних потреб, цього року ексгумували останки майже двох тисяч осіб. Відомо, що серед них – військові прокурори, офіцери та рядові Київського військового округу. Разом із жертвами політрепресій спочиватимуть 29 червоноармійців, розстріляних у 1941-му.

Віталій Казакевич, представник комісії у справах увічнення пам’яті жертва репресій: “З тридцяти тисяч, що туту можуть бути, ми розсекретили і оприлюднили на своєму сайті 17 тисяч імен”.

Разом з українцями, які постраждали від тоталітарного режиму, у Биківнянській землі знайшли вічний спокій кількасот польських вояків, закатованих НКВС. Сьогоднішнє перепоховання – перший результат пошукових робіт, проведених двома державами.

Анджей Пшевозьнік, секретар ради охорони пам’яті боротьби і мужності: “Для нас – це надзвичайна подія. У Польщі мешкає кілька тисяч осіб, чиї рідні спочивають у Биківнянському лісі. Лише нині, коли минуло стільки часу, ми змогли їх поховати по-людськи, у труні”.

Окрім християнського обряду і панахиди, відправленої предстваниками різних конфесій, розстріляним у Биківні віддали й військові почесті. Державний прапор, гімни України і Польщі, урочиста хода роти почесної варти. Коли домовини опускали у землю, пролунав церемоніальний залп. Подія була урочистою, але малолюдною. Крім офіційних осіб прийшли лише кілька десятків людей, переважно ті, чиї рідні стали жертвами репресій.

Ці жінки достеменно не знають, де лежать їхні рідні. Утім, знаючи, що у людей масово розстрілювали саме у Биківні, не виключають, що тут могили їхніх батьків і дідів.

Джерело: 5 канал