Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Здобудеш Українську державу або згинеш у боротьбі за неї!

Богдан Хмельницький

?

2000 р. Пам’ятки архітектури та містобудування України

2000 р. Пам’ятки архітектури та…

Розмір зображення: 781:383 піксел

Будинок Англійського клубу

Будинок є важливим розпланувальним та архітектурним елементом приморської частини міста, який формує північно-східний бік Театрального майдану та східний – Приморського бульвару. Побудований у 1842 р. за проектом архітектора Г.Торічеллі.

Первісно будинок – П-подібний у плані, з курдонером з боку театру. Наприкінці XIX ст. реконструйований (архітектор – Е.Вей): на місці курдонеру утворено парадний зал.

З 1965 р. у споруді розмістився перший у колишньому СРСР музей морського флоту.

Розташований на схилі, прямокутний у плані, з двома внутрішніми дворами, одно- та півтораповерховий будинок зведено на масивному цоколі, який на північному та південному фасадах набуває характеру відкритих терас.

Внутрішнє розпланування – анфіладне. Помітну композиційну роль відіграє парадний зал. Входи – з заходу (первісно – головний) і на північному та південному (нині – головний) бічних фасадах. Стіни муровані з блоків черепашнику потиньковані; вальмові дахи вкриті покрівельною сталлю.

Західний та східний фасади, звернені в бік майданів, вирішені у формах Ренесансу. Західний фасад прорізаний великими арковими вікнами, які в XIX ст. перегукувалися з мотивом аркад старого театру та лавок Пале-Рояля. Східний, лаконічніший фасад має вигляд бельетажу, який спирається на рустований цоколь. Його симетрична композиція акцентована центральним плоским портиком з чотирьох напівколон та трикутного фронтону. Південний та північний фасади, вирішені у формах класицизму, почленовані прямокутними вікнами з трикутними та лучковими сандриками.

Огороджені балюстрадами тераси додають споруді пластичності.

В інтер’єрах, що помітно змінені експозицією музею, привертає увагу стримане парадне оздоблення та належна інсоляція великого залу.

Будинок є характерним для Півдня України зразком архітектурного вирішення споруди громадського призначення 1-ї половини XIX ст.

О.І.Тищенко

Джерело: Пам’ятки архітектури та містобудування України. – К.: Техніка, 2000 р., с. 181 – 182.