Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш
ворогів твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

Українці в Ольштині

Розташований в історичній прусській Вармії Ольштин, знаходиться дещо в стороні від головної вісі історичної польсько-української взаємодії. Тож, до 1947 р. перебування тут наших співвітчизників було лише епізодичним.

1521 р. під час оборони Ольштина від хрестоносців вармінський каноник М. Коперник використовував для оборони міста русько-литовську кінноту, яку йому разом з чеськими найманцями прислав польский король.

1807 р. в кафедральному соборі Якуба французи утримували полонених з прусської і російської армії (серед яких були українці). Полонені спалили на опалення усе оздоблення храму.

Були українці і в складі 2-ї російської армії Олександра Самсонова, яка просуваючись в Східну Пруссію, 26 серпня 1914 р. на два дні зайняла Ольштин.

При алеї Wojska Polskiego на виїзді з Ольштина на Добре Місто занаходиться цвинтар солдатів російської армії з Першої світової війни. Тут на спільних могилах встановлено камінь з німецьким написом, таблички російською і німецькою та хрест. Кількість похованих у цих могилах не відома.

Інший військовий цвинтар розміщений на вул. I Dywizji Wojska Polskiego 11. Тут поховано солдатів російської армії з першої світової (91), польських солдат, які померли в Кортовському лазареті (у с. Кортово) та радянських солдатів (4262 чоловіки). В усіх цих категоріях можна відшукати українців.

Під час Другої світової війни у Ольштині напевно перебували примусові працівники з України. Мазурський район Ольштина (osiedle Mazurskie) – станом на 1945 р. був головним місцем помешкання примусових робітників.

В ніч з 21-22 січня 1945 р. радянські війська з півдня увійшли в Ольштин і після невеликих боїв здобули залізничний вокзал. Окрім боїв за вокзал у самому місті не було більшого опору. Важкі бої почалися лише на лінії річки Вадонг на північ від Ольштина, де німці створили лінію оборони. Бої тут ішли 22-23 січня. До 24 січня район Ольштина був повністю опанований. В місто прийшов новий – польський час.

Наступною українською сторінкою історії Ольштина є депортація в околиці міста українців в рамках злочинної акції «Вісла» в 1947 р., а також діяльність апарату терору – Управління безпеки комуністичної Польщі (УБ) та радянського апарату терору – НКВС. 3 травня 1947 р. до Ольштина прибув перший транспорт депортованих в ході акції «Вісла» українців. Ольштин – був місцем сортування українців, люди розділялися по категоріям небезпеки для влади.

В Ольштині зберіглася низка будівель пов’язаних з комуністичним апаратом терору. Головна будівля комуністичної польської служби безпеки – УБ розташовувалася в будинку по вул. Dąbrowszczaków 44.

Зберігся також будинок, в якому розташовувалася в’язниця УБ aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 3.

Зберігся також арешт УБ на вулиці Warszawska між номерами 101 та 103.

Загалом НКВС та УБ в Ольштині займалися німцями та вармяками, проте розпрацьовувалися також українці. Зокрема, Михайло Вальницький (Гонта) мав допит в УБ в Ольштині. Тут він дав свідчення щодо відомої співпраці АК та УПА на Холмщині, зокрема, відносно відомих перемовин в присілку Жар біля Гути-Ружанецької.

Поступово українці за навколишніх сільських місцевостей збиралися до Ольштина. Після 1956 р. українське життя трохи поправилося. У Ольштині створено коло Українського-суспільно-культурного товариства (УСКТ). У Ольштині мешкав і багаторічний інструктор цього товариства Євген Кохан. Ольштинське коло УСКТ мало свою садибу по вул. Dąbrowszczaków (імовірно 44).

Наразі в Ольштині знаходиться центр активності українців на теренах Вармінсько-Мазурського воєводства. Офіційно станом на 2010 р. в Ольштині постійно мешкало близько 3 тис. українців.

Перші греко-католицькі богослужіння проходили в костелі францисканців на Stanisława Wyspiańskiego 4.

З 2000 р. діє греко-католицька церква Покрови Богородиці біля залізничного вокзалу по вул. Lubelska, 12. Наразі це кафедральний собор Ольштинсько-Гданської єпархії, яка створена 2020 р. папою Франциском.

Що стосується депортованих православних українців, то їх нащадки пов’язані з православною церквою Покрови Богородиці на Aleja Wojska Polskiego 38. Парафія ж розташовується за адресою Aleja Wojska Polskiego 71/5. Біля православної церкви у 2001 р. був встановлений хрест в пам’ять про акцію «Вісла» 1947 р.

В Ольштині діє міський гурток Об’єднання українців в Польщі, садиба якого знаходиться в старовинному будинку по вул. Wyzwolenia 2/8.. В одній з книгарень Ольштина продають українські книжки.

Українські діти, навчаються в звичайних польських школах. В другій повинні дня вони вчать українську мову та ходять на лекції української мови а також відвідують уроки релігії, які проводяться українською мовою. Так заняття проходять в двох ольштинських школах: початковій № 22 і гімназії № 7.

20–21 травня 2017 р. у театрі ім. Александра Севрука в Ельблонзі відбувся 51 Дитячий фестиваль української культури, в якому крім виконавців майже з цілої Польщі взяв участь дитячий вокальний ансамбль «Сузірячко» з Ольштина під керівництвом Андрія Цюпи. Наші молоді артисти запрезентували нову програму, присвячену 70 роковинам горезвісної акції «Вісла». Як завжди, глядачі дуже гарячими оплесками привітали сам ансамбль а також пісні в його виконанні. Не тільки Ансамбль «Сузірячко» репрезентував українську громаду з Ольштина. Вперше на фестивалі в ролі соліста виступив Ігор Ярмола, який в перший день фестивалю заспівав дві пісні. Ігор був дуже тепло і з ентузіазмом прийнятий в Ельблонгу і показав неабиякі вокальні здібності.

Ольштин також є містом з розвиненою театральною культурою. 27 березня 2015 р. в Ольштині в залі «Уранія» відбувся виступ Львівської опери присвячений інтеграції України з Європейським союзом.

Варто згадати також театр ім. Стефана Ярача – місце регулярного проведення Днів українського театру.

28 квітня 2004 р. в залі Осередка наукових досліджень в Ольштині по вул. Partyzantów, 87 відкрито виставу „Поляки-Українці 1939-1947 рр.” Урочистість супроводжувала Міжнародну наукову конференцію „Польсько-Українська спадщина”, організованої Університетом Вармії і Мазур в Ольштині осередком наукових досліджень імені Войцеха Кентшинського, Об’єднанням українців у Польщі та товариством сільський театр Węgajty. В конференції прийняли участь знавці польсько-українських стосунків з польських: Ягелонського університету в Кракові, Варшавського, Вроцлавського, Сілезького, Вармінсько-Мазурського та українських: Київського університету ім. Тараса Шевченка та Львівського університету ім. Івана Франка наукових закладів.

Вистава „Поляки-Українці 1939-1947” приготована бюро публічної освіти відділу ІНП в Любліні показує надзвичайно важкі сторінки спільної історії обох народів. Вона була зустріта з великим зацікавленням учасниками конференції та прибулих мешканців Ольштина. Адже в Ольштині і на Вармії живуть один поруч іншого поляки з Волині та депортовані зі своїх земель українці”.

11-14.10.2006 р. в Ольштині проходили сесії наукової конференції «Греко-католицька церква на Вармії і Мазурах у контексті минулого і суспільно-політичних змін в Польщі»: 11.10. – прес-конференція – Інститут політичних наук Вармінсько-Мазурського університету, вул. Szrajbera, 11; 13.10. – Гуманістичний центр Вармінсько-Мазурського університету, вул. Kurta Obitza, 1, Ольштин-Кортово II, Aula Teatralna (зал №146); 14.10. – служба в Покровській церкві УГКЦ в Ольштині на вул. Lubelska, 12. А о 18-00 того ж дня концерт церковної музики в Вармінсько-Мазурський філармонії. Учасники конференції мешкали у готелі «Gromada» (вже не функціонуючий), plac Konstytucji 3 Maja, 4.

В сучасному Ольштині наявні такі вулиці українського походження:

вул. Bohuna

вул. Szewczenki. На цій вулиці (скоріше провулку) 13.03.2011 р. встановлено меморіальну дошку. Дошка розміщена на будинку Ольштинського центру громадських організацій, який знаходиться на вулиці, яка від серпня 2008 р. носить ім’я Тараса Шевченка. Дошку для Ольштина виготовили у партнерському місті Луцьк з ініціативи Вармінсько-Мазурського відділу Об'єднання українців в Польщі, яким керує Стефан Мігус. Оказією для відкриття дошки була 190 річниця народження і 150 річниця смерті Тараса Шевченка.

Меморіальна дошка Тараса Шевченка в Ольштині

вул. Braclawska

Радіо "Ольштин" по вул. Radiowa 24 регулярно випускає передачу для української меншості.

Серед 10 міст партнерів Ольштина згідно з угодою від 19 грудня 1997 року перебуває м. Луцьк. Серед активних учасників партнерства знаходяться товариства польської культури на Волині, Товариство пошановувачів Волині і Полісся та Союз українців в Польщі.

В місті діє український ресторан «Dumka» по вул. Bolesława Limanowskiego 13

В Ольштині на цвинтарі на вул. Poprzeczna похований український мовознавець Михайло Лесів (03.05.1928-15.07.2016): сектор 36, ряд 7, поховання 8.

В 2022 р. радні Ольштина прийняли рішення назвати одне з міських кілець ім'ям генерала Марка Безручка.

На цвинтарі на вул. Wadąska похований відомий український громадський і політичний діяч в польщі Мирон Сич (15D/Z/1/19, приблизні координати поховання 53.824531°, 20.492523°).

Джерела:

Gucman K. 2017. Szpacerem po Olsztyne M.C. Kwadrat. Agencia wydawnicza Egros. – Skrzew-Warszawa – 160 s.

Арешти НКВД, УБ в Польщі

Відкриття вистави "Поляки-українці 1939-1947 рр." в Ольштині, 28.04.2004 р.

Знищення українського прапору на українському ресторані в Ольштині, 27 лютого 2016 р.

Річниця греко-католицької церкви в Ольштині

Українська православна церква Покрови Богородиці в Ольштині

Православна церква в Ольштині

Український ресторан «Dumka»

Розслідування дій проти українців -власників ресторану в Ольштині, 29.11.2016 р.

51 Дитячий фестиваль української культури в Ельблонгу

Ідея української школи в Ольштині 2010 р.

Тарас Шевченко – пам'ятна дошка в Ольштині (06.03.2012)

Вистава про Голодомор в Україні 1932-33 рр. (22.11.2018 р.)

Українські домівки в Польщі (17 грудня 2014)

Українські аудиції на "Радіо Ольштин", 2018 р.

Ольштин, в'язниця УБ

Меморіальна дошка Тараса Шевченка в Ольштині (13.03.2011 р.)

Korzeniewska-Lasota A., „Ukraińcy na Warmii i Mazurach w latach 1947-1970”, Olsztyn 2007, Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ss. 229.

Анна Коженьовська-Лясота – дослідник українців Вармії і Мазур

Костел св. Лаврентія, 14 ст. в Ольштині -Гуткові

Дні українського театру в Ольштині, 19.11.2017 р.

Російська армія у Східній Прусії, 1914 р.

Російська армія в Ольштині, серпень 1914 р.

Nowa ulica i plac w Olsztynie (2022 р.)

Kościół grekokatolicki na Warmii i Mazurach. Wobec doświadczeń przeszłości i przemian społeczno-politycznych w Polsce. Red. Dr. Marek Melnyk. Olsztyn – 2006 r. – 137 s.

Підготовчі класи для українців в Ольштині, ul. Jeziołowicza 2 (2022 р.)

Вистава Ю.Новосільський на Вармії та Мазурах –галерея Stary Ratusz та презентація Кристини Черні у воєводській бібліотеці в Ольштині, (09.05.2019 р.)

Czerni Krystyna Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin rok wydania: 2019.

Сторінка української греко-католицької парафії в Ольштині

4 грудня 2022 р. відбувся ХІХ Огляд української співаної поезії та авторської і сучасної пісні, який проходив у Ольштині в музичній школі ім. Фридерика Шопена

Російський 13-й корпус генерала Клюєва в Ольштині 1918 р.

Життя М. Коперника

День Незалежності України в Ольштині, 2022 р.

Коло ОУП в Ольштині, офіційна фейсбук-сторінка

До 90-річчя д-ра інж. Стефана Чебеняка // Наше слово, 06.11.2022 р.

Підготував І. Парнікоза, НІАМ "Київська фортеця".

Матеріали статті дозволяється використати відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution/Share-Alike